E-Dergi Oku 

Profesyonel Son Kat Boya Uygulamaları

Profesyonel Son Kat Boya Uygulamaları

23 Ağustos 2011 | ÜRÜN
27. Sayı (Temmuz-Ağustos 2011)

Cumhur KALENDER Gemi İnşaatı Mühendisi / International Paint Yat Bölümü
Cumhur KALENDER
Gemi İnşaatı Mühendisi / International Paint Yat Bölümü
Bir yata baktığınız zaman gözünüze ilk olarak görünecek şey parlak ve güzel bir son kattır. Parlak ve güzel bir son kat için boya sistemleri doğru seçilmeli ve profesyonel biçimde uygulanmalıdır.
Profesyonel bir son kat yat boyası çift komponentli ve poliüretan bazlı olmalıdır. Bu sayede yüksek parlaklık ve renk kalıcılığının yanı sıra, aşınmalara, kimyasal madde, dizel, benzin, yağ, asit ve alkalilere karşı da korunma sağlanmış olur. UV koruması ise deniz ve güneşin yıpratıcı etkilerine karşı koyulabilmesi için diğer önemli bir faktördür.
Profesyonel boya sistemleri parça parça değil komple sistem olarak uygulanmak zorundadır. Aksi takdirde sistemden beklenen sonuçlar elde edilemeyebilir.

Uygulama
Uygulamaya başlamadan önce en önemli nokta sağlık ve güvenliktir. Profesyonel bir uygulama için profesyonel bir başlangıç yapılması gerekir. Her türlü koruyucu kıyafet ve ekipman doğru şekilde kullanılmalıdır. Çift komponentli ve poliüretan bazlı son kat uygulamaları, amatör kullanıcılar tarafından asla yapılmamalıdır. Sadece profesyonel olan, bu iş için gerekli donanıma sahip ve gerekli eğitimi almış kişiler bu tür uygulamaları yapmalıdırlar.

1. Temizlik ve hazırlık
Boyama işleminin en önemli kısmı hazırlık noktasıdır. Zamanınızın yüzde 80’nini hazırlığa ve boya öncesi prosedürlerine ayırmanız gerekmektedir. Boyamaya başlamak için acele edilmemelidir; ürün etiket talimatları ve kullanım kılavuzları dikkatle okunmalıdır.
Son kat uygulaması öncesinde yüzeyler uygun şekilde hazırlanmalıdır. Son kat öncesinde astar uygulaması yapılmalı, gerekiyorsa macun uygulanmalı, arkasından tekrar astarlama işlemleri yapılmalı ve son kat uygulamasına bu işlemlerden sonra geçilmelidir.
Zımpara işlemi tamamlanıp son kat uygulamasına başlanmadan evvel, yüzeyin temizlenmesi ve tüm kalıntılardan özenle arındırılması çok önemlidir. Temizlik solventi kullanımı, istenilen temizlik seviyesine ulaşılmasında yardımcı olacaktır. Kaliteli son kat uygulamaları için temizlik seviyesi çok önemlidir.
Temizleme safhasında, solvent ya da suyun yüzeyde kendiliğinden kurumasına izin verilmemelidir; yüzey mutlaka kuru bezler yardımıyla temizlenmelidir. Yüzey üzerinde kalan en ufak kir ya da toz bile sonradan son kat yüzeyinde rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkarabilir. Koyu renklerde bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.
Son temizlik için iki-bez metodu uygulanmalıdır. Bu temizleme metodu yüzeyden toz, kir ve yağın kaldırılmasına yardımcı olur. Kullandığınız kumaşlar oto boyası satıcılarında bulunan toz ve iz bırakmayan türden olmalıdır. Solventlere dayanıklı eldiven giyiniz, solvent buharına karşı solunum cihazı takınız ve bulunulan ortamın yeteri kadar havalandırıldığından emin olunuz.

İki bez metodu ile temizlik
 • Başlangıçta yüzeyi silmek için solventle hafifçe ıslatılmış bir bez kullanın.
 • Yüzeyi kendiliğinden kurumadan önce, ikinci bir kuru bez yardımıyla kurulayıp temizleyin.
 • Solventin yüzeyde kendiliğinden kurumasını önlemek için her seferde sadece küçük alanları silin.
 • İdeal olarak, yan yana çalışan iki kişi daha iyi sonuç verecektir. Yani bir kişi solventli bezle silmeli, diğer kişi kuru  bez ile arkadan temizlemeli.
 • Bezlerden yüzeye pislik bulaşmaması için sık sık bezleri değiştirin.
 • Son olarak fazla bastırmadan ve iz bırakmayacak şekilde mumlu bez kullanılmasında fayda vardır.
2. Ortam şartları
Son kat uygulaması yapılacak tekne tercihen boya hangarına alınmalı ve bir kaç kat naylon ile dış ortamdan izole edilmelidir. Bu sayede son kat boyanın kuruması sürecinde yüzeye toz bulaşması engellenmiş olacaktır. Bu tür bir uygulama mümkün değilse, rüzgâr ve hava akımlarından korunaklı bir bölge seçilmelidir. Ortam ve boyanacak yüzey sıcaklıkları, minimum 10 derece - maksimum 35 derece olmalıdır. Nem oranı ise dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husustur. Nem oranın, hem boyama sırasında, hem de boyama işlemi bittikten ve boya tamamen kuruyuncaya kadar geçen sürede yüksek seviyelerde olmaması gerekmektedir. Ortamın fanlar yardımıyla havalandırılması uygulayıcıların yüzeyi daha kolay görmesini sağlayacak ve hata yapmalarını engelleyecektir. Aynı şekilde güçlü ya da yeterli aydınlatma sağlanması da alınacak sonuçları iyileştirecektir.

3. Ekipman seçimi
Kullanılacak ekipmanın kaliteli ve doğru seçilmiş olması alınacak sonuçları etkileyeceğinden çok önemlidir. Kompresörün yeteri kadar güçlü olması ve doğru/kaliteli sprey tabancalarının kullanılması boyanın iyi şekilde atomize olmasına ve yüzeyde yayılarak parlak bir görüntü yaratmasına izin verecektir. Genellikle en iyi sonuçlar 1.1 meme uçlarının kullanılmasıyla elde edilmektedir.

4. Tiner seçimi ve miktarı
Tiner seçimi hava koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Genellikle 23 dereceye kadar olan sıcaklıklarda YTA 910 gibi hızlı tinerler kullanılırken, bunun üzerindeki sıcaklıklarda YTA 920 gibi daha yavaş olan bir tiner tercih edilmelidir. Tekne yüzeyinde yapılacak uygulamadan önce ufak parçalar üzerine denemeler yapılıp, tiner konusu netleştirilmelidir. Tiner miktarı ise viskosite kabı kullanılarak ayarlanmalıdır; Dın-4 kapta 14 saniye olacak şekilde inceltme yeterli olacaktır. Bu konuda üretici firmadan bilgi alınmalıdır.   
    
5. Uygulama şekli
Çift komponentli ve poliüretan bazlı son kat uygulaması ıslak üzeri ıslak olarak yapılmalıdır. Bu şekilde parlak ve ıslak bir görüntü elde edilebilir. Birinci kat, tam katla yarım kat arası olacak şekilde uygulandıktan sonra, yüzey kontrol edilmeli ve boya elinize bulaşmayacak şekilde kurumuş ama hala parmak iziniz boya yüzeyinde kalacak hale geldiğinde ikinci katı tam kat olarak uygulamanız gerekecektir. Üçüncü katı da aynı şekilde uyguladıktan sonra boyanın kuruması beklenmelidir. Bu kuruma süresinde de boyanın parlaklığında herhangi bir kayıp yaşamamak için nem ve soğuktan korunması gerekir.
Son kat uygulamalarının fazla kalın olması solvent sıkışmalarına sebep olabileceğinden kalınlıklara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde ince olması da estetik ve derinliği olmayan bir görüntüye yol açabilir. Tavsiye edilen toplam kuru film kalınlığı 90-100 micron DFT (kuru film kalınlığı) civarında olmalıdır. Bu tür boyaların pasta yapılması en üst tabakada bulunan koruyucu yüzeye zarar verdiğinden tavsiye edilmez.
Yukarıda yer alan tüm noktalara dikkat edildiğinde, yıllarca parlaklığını koruyacak ve güzelliğini kaybetmeyecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

International Paint ürün önerileri
Profesyonel son kat boya uygulamalar için International Paint’in önerdiği sistem Perfection PU, son kat boya sistemidir.
International Paint Ar-Ge laboratuvarlarından çıkan ve dünyaca ünlü International Paint markası altında kullanıma sunulan Perfection, uzun yıllardır süregelen çift komponentli poliüretan boya teknolojisi gelişiminin bir ürünüdür. Ürünün hedefi profesyonel uygulayıcının beklentilerine cevap verirken aynı zamanda yetenekli amatörlerin ihtiyaçlarını da karşılamak yönündedir. Perfection’ın sprey uygulaması amatör kullanıcılar tarafından asla yapılmamalıdır.
Bu tür profesyonel boya sistemleri parça parça değil, komple sistem olarak uygulanmak zorundadır; aksi takdirde sistemden beklenen sonuçlar elde edilemeyebilir. International Paint Perfection boya sistemi özet olarak aşağıdaki gibidir.

International Paint Perfection Boya Sistemi
1. Kat: Interprime 820 (Epoksi çift komponentli astar)
2. Kat: Interfill 830 (Epoksi çift komponentli kaba macun)
3. Kat: Interfill 833 (Epoksi çift komponentli ince macun)
4. Kat: Interprime 820 (Epoksi çift komponentli astar)
5. Kat: Interprime 880 (Epoksi çift komponentli son kat astarı)
6. Kat: Perfection (PU çift komponentli parlak son kat)
7. Kat: Perfection (PU çift komponentli parlak son kat)
8. Kat: Perfection (PU çift komponentli parlak son kat)

 


İlginizi çekebilir...

Vizyon Sound Panel Temp Coat 101

VSP, BS1088 ile uyumlu, hafif iç kalite sert ahşaptan iki dış tabakadan yapılmış, iç kısmı nemli bir visko elastik tabaka içeren, çok katmanlı, sönüml...
1 Nisan 2020

Derin 38 (11.50) Gezi Katamaranı

Derin 11.50 bir ailenin açık denizde uzun süreli seyahat etmesine veya devamlı yaşamasına yönelik tasarlanmıştır....
31 Mart 2020

Yiğit Akü'den Marine Gel VRLA Derin Deşarj Aküleri

Yiğit Akü; Marine Gel VRLA Derin Deşarj Aküleri 12V 200 ve 235 ah ile atakta. Yiğit Akü, marin, gemi, yat, tekne ve deniz araçları için özel geliştird...
20 Ocak 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.