E-Dergi Oku 

Reliant Yachts ve Su Marine İşbirliği Ürünü X40 Serisi

Reliant Yachts ve Su Marine İşbirliği Ürünü X40 Serisi

20 Kasım 2018 | YAPIMCI
70. Sayı (Kasım-Aralık 2018)
1.865 kez okundu

Dünya standartlarında, üstün kaliteli ve şık yatlar tasarlamasını sağlayan vizyonunu teknoloji, gelenek ve kaliteli işçilikle birleştiren Su Marine, yıllardır kişiye özel seçkin lüks yat tasarımlarını hayata geçiriyor. Bugüne kadar Roxane, In Love, Darwin, Laniakea gibi yatları denizlerle buluşturan Su Marine, birkaç yıl önce ABD’li Reliant Yachts firması ile bir işbirliğine imza attı ve firmanın dünya çapındaki tek üreticisi oldu.
Avrupa’da ve ABD’de bugün artık bulunmayan bir yaklaşımla yat üretimi yapan Su Marine’nin genç ekibi, Reliant Yachts için X40 serisinin üretimini başarıyla tamamladı. İtalya’da inşa edilmekte olan bir mega yat için Reliant Yachts’tan talep edilen üç adet destek yatından oluşan seri, her biri özenle seçilen aksesuarları, armatürleri ve donanımıyla göz kamaştırıyor. Profil görünümleri ve renkleri, inşa halindeki mega yat ile aynı olan X40 Lander, X40 Express ve X40 Limousine, mega yatın içine yerleşecek şekilde ve farklı amaçlara hizmet etmek üzere tasarlandı. Serinin mühendisliğini ve teknik tasarımını, Türkiye’nin saygın tasarımcılarından, gemi inşa mühendisi Tanju Kalaycıoğlu üstlendi.
Fonksiyon açısından benzerleri bulunsa da, sunduğu imkânlar ve yüksek kaliteli donatısıyla dünyada ilk ve şimdilik tek olan X40 Lander, öncelikle kıyıya ve kıyıdan yata, SUV tipi bir araç da dahil olmak üzere erzak ve eşya taşımak için lüks bir tekne olarak tasarlandı. Üzerinde araç olmadığında ise teknenin yanındaki kapaklar açılarak zemin genişliyor ve bir parti alanı oluşuyor ya da teknenin zemininden bir masa yükselerek yaklaşık 14 kişilik bir yemek alanı ortaya çıkıyor. Teknenin su altı ve güverte aydınlatmaları gece ortamında çok hoş bir atmosfer yaratırken mükemmel müzik sistemi, ikramları sıcak tutacak benmari servis hazırlık alanı, bulaşık makinası gibi detaylar da Lander’ın benzersizliğine katkı sağlıyor.
40 knot’ın üzerinde süratlere çıkabilen, yüksek donanımlı, tek kamaralı lüks sürat teknesi X40 Express, gerek konforu gerekse müzik eğlence sistemiyle benzerlerinden ayrılıyor. Klasik Venedik su taksisinin güzelliğini ve işlevselliğini paylaşan, orta bölümde misafirlerin rahatça oturabileceği geniş koltukları bulunan salonuyla X40 Limousine, gövde tasarımı ve stabilitesi sayesinde farklı deniz koşullarıyla başa çıkabilen kendine özgü bir tasarım.

X40 Express
X40, kelimenin her anlamıyla bir lüks yat. Karbon fiber kompozit yapı, 40 knot üstü hızlara çıkabilmesi, üst tavan, jeneratör, klima, joystick kontrol sistemi, en son teknoloji elektronikler, deri oturma grupları, donduruculu buzdolabı, Seakeeper yalpa dengeleyici ve yine en son teknoloji ürünü eğlence sistemi, X40’ın özelliklerinden sadece bazıları.
Jim Ewing ve ortağı David MacFarlane, uzun süredir yatların klasik isimleri olan Trumpy ve Alden bünyesinde yer almalarıyla tanınıyor. X40 Express’i, klasik tasarımdan bir kopuş olarak görüp görmediği sorulduğunda Ewing, “Aslında hayır. Tabii ki bir klasik yat, tarihsel liyakatını sağlamak için zamana gereksinim duyar. Ama klasik statüsü kazanmış herhangi bir yat için temel ilkeler kesinlikle ölçek ve orantının kusursuz kullanımı, hem stil hem de performansta detaylara gösterilen dikkat ve bunların imalatta aynen uygulanmasıdır. Bunu, inşa ettiğimiz her yatta gerçekleştirmeyi amaçlamaktayız.” diyor.

X40 Limousine
X40 Limousine ile Reliant Yachts, klasik Venedik su taksisinin güzelliğini ve işlevselliğini paylaşan bir mega yat tender’ı yaratmak istedi, ancak tamamen modern bir şekilde. Çağdaş mega yat tender’ının, farklı deniz koşullarıyla başa çıkabilen, bu nedenle gövde tasarımı ve stabilitesi anahtar niteliğinde olan, kendisine özgü bir yat olması gerekiyordu. 40 feetlik bu tekne, yeni inşa edilen bir mega yatın lüks tender’ı olarak kullanılmak üzere İtalya'ya teslim edilecek.
Tender’ın teknedeki garajına yerleşimdeki ölçü kısıtlamaları ve vinçle tekneye almadaki ağırlık kısıtlamaları gibi parametrelerdeki zorluklara rağmen, bunlar tasarım ve yapım becerilerini kullanmanın bir yolu olarak görülüyor. Garaj planına uyum sağlamak için imalat sırasında birçok noktada küçük çaplı ayarlamalar yaparken bir yandan da işlevselliği ve yat hatlarını kaybetmemek gerekiyor. Açıkçası, bir mega yat için tender inşa ederken onun nerede ve nasıl saklanacağı hususu her zaman kritik olacak.

X40 Lander
X40 Lander pek çok şekilde tanımlanabilir: süper yat lüks tender’ı, araba taşıyıcı, çok kullanımlı araç, çıkartma gemisi, yemek botu, tüplü dalış platformu, su diskoteği, yüzen mutfak ve bir jet bot. X40L başlangıçta, bir süper yattan kıyıya ve kıyıdan yata -bir SUV de dahil olmak üzere- erzak ve eşya taşımak için lüks bir araç olarak tasarlandı. Teknenin kıyıya yanaşıp SUV’yi sahile çıkarma kabiliyetini sağlamak üzere, hem bir alüminyum tekne gövde planlaması hem de tekneyi sahile veya plaja yanaştırabilmek için uygun bir sığ su çekimi/jet motoru konfigürasyonu gerekti. X40L, araç indirme - bindirmeyi sağlayacak, hidrolik güçle çalışan ve üzerinde dahili rampasını bulunduran bir ön kapağa sahip.
Süper yatlar elbette lüksün en son kademesi. Ama onların da birçok zaman yapamayacakları şey kıyıya yanaşmak. X40L’de, sığ su çekimi ve jet sevk sistemi konfigürasyonu ile tekne yüksekliği asgari boyutta tutulmuş. Bu yapı, teknenin garaja sorunsuz girebilmesini sağlıyor. Bu ölçülere rağmen tekne yaklaşık 14 kişilik bir grup ile ıssız bir ada partisi yapmak için de yeterince geniş.


 


İlginizi çekebilir...

Mengi Yay

Tuzla Tersaneler Bölgesi Nuh Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren MENGİ YAY Tersanesi'nde üretilen 44 metre uzunluğundaki VIRTUS zarif ve dinamik di...
31 Mart 2020

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
17 Şubat 2019

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
20 Kasım 2018

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.