E-Dergi Oku 

West Marine Türkiye Genel Müdürü İlkim Sancaktaroğlu: "West Marine, Kurumsal Satışlara Ağırlık Verecek"

West Marine Türkiye Genel Müdürü İlkim Sancaktaroğlu: "West Marine, Kurumsal Satışlara Ağırlık Verecek"

17 Şubat 2014 | SÖYLEŞİ
42. Sayı (Ocak-Şubat 2014)

Amerika'nın en büyük denizcilik malzemesi market zinciri West Marine'in dünyadaki tek franchise'ı West Marine Türkiye, büyümesini 2013'te de sürdürdü. Yılı yüzde 25 büyümeyle tamamlayan ve 2014 yıllında satış ağını geliştirmeyi ve internet satışlarını artırmayı hedefleyen West Marine'in Genel Müdürü İlkim Sancaktaroğlu, bu yıl ayrıca üretici, tamir-bakımcı ve perakendecilere yönelik kurumsal satışlara da ağırlık vereceklerini söylüyor...
Amerika'nın en büyük denizcilik malzemesi market zinciri West Marine'in dünyadaki tek franchise'ı West Marine Türkiye, büyümesini 2013'te de sürdürdü. Yılı yüzde 25 büyümeyle tamamlayan ve 2014 yıllında satış ağını geliştirmeyi ve internet satışlarını artırmayı hedefleyen West Marine'in Genel Müdürü İlkim Sancaktaroğlu, bu yıl ayrıca üretici, tamir-bakımcı ve perakendecilere yönelik kurumsal satışlara da ağırlık vereceklerini söylüyor...Dünyanın en büyük denizcilik perakende zincirlerinden West Marine’in Amerika’da irili ufaklı 300’den fazla mağazası var. Ayrıca Kanada ve Porto Riko’da yine kendisine ait mağazaları bulunan West Marine’in dünyadaki tek franchise’ı ise Türkiye’de. Türkiye’de toplam 5 mağazasıyla faaliyetlerini sürdüren West Marine Türkiye, İstanbul’da Kartal ve Kalamış mağazalarının yanı sıra Göcek, Marmaris ve Bodrum mağazalarıyla deniz tutkunlarına hizmet veriyor.

2014 yılında yeni mağazalar ve bayiliklerle satış noktalarını artıracaklarını söyleyen West Marine Türkiye Genel Müdürü İlkim Sancaktaroğlu, “Bu konuda fizibilite çalışmalarımız sürüyor. Örneğin Antalya, hem tekne imalatında hem su sporları konusunda büyüyen bir pazar. Ege kıyılarındaki gibi çok fazla koy olmaması sebebiyle yatçılık turizmi çok gelişmiş değil ama yavaş yavaş bu işin büyümeye başladığı görülüyor. Yine Mersin’de büyüyen bir pazar var. Kuşadası, zaten yatlar için bir uğrak noktası, orada araştırmalar yapıyoruz. İzmir’i araştırıyoruz. Bu bölgelerde belki kendi mağazalarımızla belki de bayiliklerle yer alacağız. Ege ve Akdeniz çanağındaki yapılanmamızın ardından belki Karadeniz’e de bakmaya başlayacağız. Çünkü Trabzon başta olmak üzere o bölgede de bir hareketlenme var. Bunların dışında web sitemizi de yeniliyoruz. Daha pratik, kullanıcı dostu, mobil cihazlarla da kolaylıkla kullanılabilecek bir web sitesi tasarlıyoruz. Bu sayede web üzerinden satışlarımızı da artırmayı planlıyoruz” diyor.

Mağazalardaki ürün çeşitliliğini artırarak sadece denizcilere değil, herkese hitap etmeye çalıştıklarını dile getiren Sancaktaroğlu, “Hobi amaçlı ya da hediyelik eşya amaçlı ürünler, ya da sadece denizde değil günlük hayatta da kullanılabilecek ürünlerle hedef kitlemizi de genişletiyoruz. Mağazamıza giren herkesin bir şeyler alabileceği bir ürün gamı oluşturuyoruz” şeklinde konuşuyor.2014 yıllında satış ağını geliştirmeyi ve internet satışlarını artırmayı hedefleyen West Marine’in; üretici, tamir-bakımcı ve perakendecilere yönelik kurumsal satışlara da ağırlık vereceğini söyleyen İlkim Sancaktaroğlu, şunları söylüyor:
“Amerika’daki West Marine’e baktığımız zaman, ürün gamının üreticiden ziyade son kullanıcıya yönelik olduğunu görüyoruz. Çünkü biliyorsunuz, orada insanlar kendi işlerini daha çok kendisi görüyor. Keza oradaki literatür de çoğunlukla ‘do it yourself’ üzerine. İnsanlar ufak tefek işler için bir tamirci aramıyorlar ve kendileri yapıyorlar. Çünkü işçilik çok pahalı. Dolayısıyla mağazalarda da daha çok buna yönelik ürünler bulunuyor.”
“Bizim ürün gamımız da bu yönde gelişmişti. Daha çok perakende tüketiciye hitap ediyorduk, üreticiye, tamir-bakımcıya ya da yeniden satıcıya (perakendeciye) yönelik çok fazla seçeneğimiz yoktu. Benim West Marine’de göreve gelişimin ardından yaptığım gözlemlere göre, iki alanda büyüyebileceğimizi düşündük. Bunlardan biri; üretici, tamir-bakımcı ya da yeniden satıcılara yönelik kurumsal satışlar; bir diğeri de life style / eğlence alanı. Daha sonra Amerika’ya gittiğim zaman orada da benzer bir saptama yapıldığını gördüm. Dolayısıyla bu iki alana ağırlık vermeye başladık.”

Seajet’in Türkiye Distribütörü oldu
“West Marine’den alıp senelerdir sattığımız, müşterilerimizin son derece memnun olduğu ve sürekli hareket eden 7-8 bin kalem ürünümüz var. Bunun dışında kurumsal satışlar için yani üretici, tamir-bakımcı ya da yeniden satıcılara yönelik ürünlerle ilgili araştırmalara 3-4 ay önce başladık. Bu işin merkezi bilindiği gibi METS Fuarı. Oraya gittik ve orada görüşmeler, araştırmalar yaptık. Türkiye’de de bazı girişimlerde bulunduk. Bu girişimler sonucu Seajet Boyaları’nın Türkiye Distribütörü olduk. Seajet, Avrupa’da çok bilinen, müşteri memnuniyeti en yüksek markalardan biri. Stoklarımızı oluşturuyoruz, tahmin ediyorum Boat Show’da lansmanını yapıp satışa başlayacağız.”

Toplam 17-18 markanın distribütörlüğü alındı
“Bunun yanında, özellikle tekne bakımında kullanılan kimyasallar konusunda çalışmalar yaptık, bir Hollanda firmasının distribütörlüğünü aldık. Tamir bakım malzemeleri konusunda araştırmalar yapıyoruz, bazı firmaların distribütörlüğüyle ilgilendik. Toplamda 17-18 markanın distribütörlüğünü aldık. Halen görüşme halinde olduğumuz markalar da var. Bu çalışmaları tamamladığımız zaman kurumsal satışlarımızın da artacağını düşünüyoruz.”

Life Style ürünleri de artıyor
“Kurumsal satışların yanı sıra, ‘life style’ alanında da yeni girişimlerimiz var. Fuarla beraber lansmanını yapacağımız iki tekstil markasını ürün gamımıza ekledik. Su sporları malzemeleri konusunda yeni ürünlerimiz olacak. Hali hazırda sattığımız markalar arasında yer alan şişme bot markası Hellios’a farklı ve yeni ürünler hazırlattık, yetiştirebilirsek onları da fuarda lanse edeceğiz.”
Ürün gamındaki yerli markalar artacak
“Ürün gamımızda yerli markalar da yer alıyor. Bunların sayısını artırmayı hedefliyoruz. Belirli kalite standartlarını sağlamış markalara tabii ki yer vereceğiz. Ancak bizim müşteri portföyümüzün önemli bir bölümü, özellikle yaz aylarında yabancı müşterilerden oluşuyor. Onlar da bildikleri, tanıdıkları markaları tercih ediyorlar. Biz yerli markaların da kalite standartlarını yükselteceğiz burada.”

Uzun vadede Türkiye’de üretim yaptırabiliriz
“West Marine markasıyla ürettirdiğimiz kendi ürünlerimiz de var. Bu konuda Uzakdoğu’daki üreticiler çok kuvvetli. Büyük miktarlarda malzemeyi kısa sürede ve uygun maliyetlerle üretebiliyorlar. Dolayısıyla bu tarz üretimler daha çok Uzakdoğu’da yaptırılıyor. Ancak orada da maliyetler artmaya ve oradaki üretim Türkiye, Portekiz, Kuzey Afrika ülkeleri gibi ülkelere dönmeye başladı. Bunu özellikle tekstilde görüyoruz. West Marine Amerika bazlı bir şirket, ama uzun vadede bazı ürünleri Türkiye’de ürettirmek ve buradan alıp Amerika’ya satmak gibi hedeflerimiz de var. Türkiye’deki üretimin kalitesinden şüphemiz yok ama bunu kabul ettirmek çok kolay değil.”

Günlük hayatta da kullanılabilecek ürünlerimiz var
“Bizim en çok sattığımız ürünler, son kullanıcının da tamir-bakımcının da aldığı bakım ürünleri. Örneğin, boya ve zehirli satışı önemli bir satış kaynağımız. Zaten bu nedenle Seajet’in distribütörlüğünü aldık. Bunun yanı sıra güverte donanımları, aksesuar ve tekstil ürünü satışlarımız da artmaya başladı. Çünkü bu ürünler sadece denizcilere değil, denizseverlere de hitap ediyor. Günlük hayatta da kullanılabilecek ceket vb birçok ürünümüz var. Ayrıca denizle alakalı ürünleri kullanmayı insanlar da çok seviyor.”

2013’te yüzde 25 büyüdü
“2013 yılı için bütçe hedefimizi tutturduk. Hatta bu hedef, revizyonla yükseltilmiş bir hedefti. Yüzde 25-26 civarında büyüdük. Aksesuar-giyim konularına ağırlık verdiğimiz bir sene oldu. En önemlisi büyümeye hazırlandığımız bir sene oldu. Çünkü pazarlama faaliyetlerini ön plana çıkardık.”

East Marine Sigortacılık’la tekne sigortası işini geliştirmek istiyoruz
“Bizim şirketimiz bilindiği gibi, East Marine Denizcilik. West Marine markamızın adı. Dolayısıyla sigorta şirketimizin adı da East Marine Sigortacılık. East Marine Sigortacılık, Allianz ve Yapı Kredi Sigorta’nın acentesi. Sadece tekne sigortası yapmıyor, trafik sigortasından sağlık sigortasına, DASK’a kadar her tür sigortayı yapıyor. Bu sene bu alana da ağırlık vereceğiz, belki şubeleşmeye geçebiliriz. Bir iki tane daha sigorta acenteliği almayı hedefliyoruz. Tekne sigortası şu anda işlerimiz içinde yüzde 35’lik bir pay alıyor. Bunu da geliştirmek istiyoruz.”

Üreticilerle işbirliklerine açığız
“Biz, kurumsal müşteri olarak nitelendirdiğimiz imalatçılar ve bakım onarımcılarla daha çok temas kurmak istiyoruz. Dolayısıyla, örneğin onların ihtiyaç duyduğu malzemeler konusunda bize ulaşmalarını istiyoruz. Böylece biz de ürün portföyümüzü geliştirebiliriz. Birlikte projeler geliştirmeye hazırız. Her türlü işbirliğine açığız. Perakende mağazacılarla da bayilik konusunda görüşmelere açığız.”
 

İlginizi çekebilir...

Gemiyap A.Ş. Marine Center Ortağı, Operasyon Müdür Yardımcısı: Yunus Daniel Biren

Gemiyap A.Ş. Denizde Emniyet Ürünleri Konusunda Piyasanın İhtiyaçlarını Üst Düzeyde Karşılamaktadır...
26 Nisan 2022

Kolayına Rüzgarla Motorsuz, Açık Güverte, Yelkenli Bir Kanoyla Kuzeye Yükseliş Seyahati

"Yıllar içinde yaptığım seyahatler sonucunda deniz beni kendi içine çekti, bırakmıyor. Sonunda kendimi okyanus geçişine hazırlanır halde buldum"...
31 Mart 2020

Gürtaş Ürettiği Pervanelere Sıfır Vibrasyon Garantisi Veriyor

Gürtaş Pervane Yönetim Kurulu Başkanı Günay Öztürk, sanayinin farklı dallarında imalat ve ihracat yapmış, patentli ürünleri olan yaratıcı bir sanayici...
21 Şubat 2019

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • BAU Teknolojileri Dergisi
 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2022 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.