E-Dergi Oku 

9 ayda 76 adet motor satan Volkswagen ve Scania’da hedef 90 motor satışı

3 Aralık 2009 | HABERLER
16. Sayı (Eylül-Ekim 2009)

2008 yılında 128 adet motor satışı ile pazara iyi bir performansla giren Volkswagen - Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları, bu yılın ilk 9 ayında 76 adet motor satışı gerçekleştirdi. Bu yıl 90 adet motor satmayı hedefleyen firma, yıl sonuna kadar satışa sunulması beklenen Volkswagen Marine V8 350 beygirlik motoru ve 2011 yılında satışa sunulacak 9 litre 250 ile 400 beygir arasında güç sunan Scania modelleri ile ürün gamını genişletecek.
2008 yılında 128 adet motor satışı ile pazara iyi bir performansla giren Volkswagen - Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları, bu yılın ilk 9 ayında 76 adet motor satışı gerçekleştirdi. Bu yıl
90 adet motor satmayı hedefleyen firma, yıl sonuna kadar satışa sunulması beklenen Volkswagen Marine V8 350 beygirlik motoru ve 2011 yılında satışa sunulacak 9 litre 250 ile 400 beygir arasında güç sunan Scania modelleri ile ürün gamını genişletecek.

Doğuş Otomotiv bünyesinde 2007 yılı başlarında oluşturulan Volkswagen - Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları, 2008 yılında 128 adet motor satışı ile pazara iyi bir giriş yaptı.  Bu yıl Volkswagen Marine motorların fiyatlarında değişiklik yapmayan ve Scania motorların birçok modelinde fiyat indirimine giden firma küresel krize rağmen yılın ilk 9 ayında 76 adet motor satışı gerçekleştirdi. Geçen yıla oranla Volkswagen Marine motorlar satışında yüzde 50’lik düşüşe karşın, Scania Deniz Motorlarında satışını ikiye katlayan firma, bu yılı 90 adet motor satışı ile kapatmayı hedefliyor. Volkswagen – Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Şefi Emre Bayral ile görüştük. Bayral, Volkswagen - Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları performansı ve ürün ve hizmetlerine yönelik bilgi ve değerlendirmelerini dergimizle paylaştı. 

2 yıl içinde markalarınızın ve bölümünüzün pazarda sergilediği performansı nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Volkswagen - Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları 2007 yılı Şubat ayında Doğuş Otomotiv bünyesinde kuruldu. 2007 yılı daha çok fizibilite, satış ve servis alt yapısının oluşturulmasına yönelik olarak geçti. 2008 yılı Şubat ayında katıldığımız Avrasya Boat Show ile motor satışlarımız hızlandı. 
Volkswagen ve Scania özellikle kara tarafında çok iyi bilinen iki dünya markası. Deniz şartları karaya oranla daha zor. Denizde bu iki markanın sergilediği performans,  kullanıcıların kafasında oluşabilecek soruları kısa zamanda ortadan kaldırdı. 2008 yılı satışlarımız da müşterilerimizin markalara olan güvenini yansıtıyor. 2008 yılı satış anlamında çok başarılı geçti; 128 adet motor satıldı. Bunun 68 adetini Volkswagen Marine, 14 adetini Scania Deniz Motorları ve 44 adedini de Scania Deniz Jenaratör motoru oluşturuyor. 
2008 yılında ilk amacımız denizlerde Volkswagen Marine motorlu tekne sayısını artırmaktı. Bu amaçla bireysel olarak tekne yaptıran veya teknesindeki motoru değiştirmek isteyen müşterilere yöneldik. Çalışmalarımızda başarılı olduk, sektörden çok iyi tepkiler aldık. 

Volkswagen Marine ürün gamında hangi motorlar yer alıyor?
Volkswagen Marine motorlarda 4,5, 6 ve yeni çıkacak 8 silindirli motorlarımız var. 4 silindirli motorlarımız 40 ile 75 beygir aralığında ağırlıklı olarak deplasman ve yarı deplasman teknelere yönelik. 5 silindirli motorlarımız 75 ile 165 beygire kadar, deplasman ve yarı deplasman sportif amaçlı teknelere yönelik. Bu yıl yeni çıkan ve Jeanneau 57 modelinde de kullanılan 5 silindir 140 beygirlik bir motorumuz var. 
6 silindir 225 ve 265 beygirlik motorlarımız, common rail. Diğer tüm motorlarımız direk enjeksiyonludur. Kara araçlarında kendini kanıtlamış 6 silindirli motorlarımız,  sessizliği, düşük yakıt tüketimi ve düşük titreşim sebebi ile piyasadan olumlu tepkiler alıyor. 
Volkswagen Marine’de yılsonunda satışa çıkmasını beklediğimiz halen test aşaması devam eden V8 350 beygirlik bir motorumuz var. Bu motor sessizlik, yakıt tüketimi ve titreşim özelikleri ile V6’dan daha iyi performansa sahip olacak. Ayrıca bu motorun 400 ve 450’lik yeni modelleri 2-3 yıl içinde piyasada olacak. 

Scania motorlarla hangi kesimlere hitap ediyorsunuz?
Scania motorlarda 12 ve 16 litrelik motorlarımız mevcut. Türkiye pazarında çok tercih edilebilecek 9 litre 250 ile 400 beygir arasında güç sunan Scania motorlar  2011’de ürün gamımıza dahil olacak.
12 litrelik 300 ile 700 beygire kadar olan motorlarımız belli modelleri deplasman türü teknelere, ağır hizmete, sportif ve özel kullanım ve ticari amaçlı kullanıma yönelik. Bu yıl ahşap teknelerde ve prestijli projelerde 12 litrelik motorlarımız tercih edildi. Bunun yanında balıkçı teknelerinde de yer almaya başladık.  16 litrede  525 ile  800 beygire kadar motorlarımız var. Belli motorlarımız ağır hizmete, belli modellerimiz de yarı deplasman, sportif veya kayıcı tekneler ile  balıkçı teknelerine yönelik. Sahil sağlık tekneleri de Scania kullanan tekneler arasında yer alıyor. Özellikle  düşük yakıt ve uygun işletme gideri nedeni ile Scania motorlarda piyasada en çok tercih edilen markalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Bu yılki çalkantı ortamında satışlardan en çok etkilenen markanız hangisi oldu?
Sektörde satış rakamları belli olmadığı için sektörel bir ölçümleme yapamıyoruz. Geçen yıl 14 Scania Deniz Motoru satılmıştı. Bu yıl 21 adet sattık, sene sonu satışımız 30 adetin üstüne çıkacaktır. Scania’da iyi gidiyoruz. Volkswagen’de düşüş var. Geçen sene 68 adet toplam satışa karşılık bu yıl 25 adet satışımız var. Yılsonu satışımız 30 adet olur. Scania’da yüzde yüzlük bir artışa karşın, Volkswagen’de yüzde 50’den daha fazla bir düşüş var. Krizde düşen satışa karşın, karlılığı korumak isteyen bazı markalar zam yaptı. Biz zam yapmadığımız gibi Scania’nın birçok modelinde fiyatlarımızı daha uygun hale getirdik. Tüketiciler lehine avantaj oluşturup, kaliteyi uygun fiyata alma fırsatı sunduk.

KDV ve ÖTV’nin kaldırılmasını sektör üzerine olası etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
MTV Türkiye’de Mayıs 2009’da kalktı. Yerine tekne boyuna bağlı olarak bir harç uygulaması getirildi. Bu yeni uygulamanın tek başına sadece dıştan takma motor takılabilen maksimum 10 metreye kadar olan küçük hobi teknelerinin ve sandallarının satışına bir katkısı olduğunu gözlemlemekteyiz. Sonrasında gelen 30 Kasım’a kadar geçerli olacak KDV ve ÖTV indiriminin satışlara etkisini biz de merakla bekliyoruz. Fakat bu şekilde zamanla sınırlı bir indirimin yat ve denizcilik sektöründe beklenen ivmeyi vereceğini düşünmüyoruz. Tekne sahibi olmak isteyip, şimdiye kadar siparişlerini donduran müşterilerin bir kısmı bu indirim den faydalanarak teknelerini alacaklardır. Ama %50’den fazla bir şekilde daralmış bir sektöre ivme vermekte yeterli olmayacaktır. Türkiye’de gerçekten çok iyi bir potansiyel var ama potansiyelin kullanıldığını kesinlikle düşünmüyoruz. Son on yılda otomotiv ve son yıllarda konut sektöründeki satışların artmasında sağlanan finansal kredilerin katkısı tartışılmaz bir gerçektir. 
Türkiye’de KDV ve ÖTV indiriminin sürekliliği sağlanıp, teknelere Türk bayrağı çekilmesi özendirilirse, gerek bankalar gerekse diğer finansal şirketler yat ve tekne alımında çok daha kolay kredi vermeye başlayacakladır. Yat ve tekne alımını kredi yardımıyla kolaylaştırdığımız ve özendirdiğimiz sürece bu sektörün istenilen seviyelere gelmemesi için hiçbir neden yok. Sektörün büyümesine sağlanacak  en büyük destek Türk Bayrağı alımının sürekli olarak kolay ve ucuz hale getirilmesidir. Sonrasında Türk halkı denizin keyfini çok daha fazla çıkarmaya başlayacaklardır. 
Biz Volkswagen deniz motoru almak isteyen müşterilerimiz için vdf (Volkswagen Doğuş Finans) ile 60 aya kadar kredi imkanı sunabiliyoruz. 

Devletin dışında sektörün kendi içinde yapması gerekenler konusunda neler düşünüyorsunuz? 
Motor Çalışma Grubu’nun ve Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Deniz Motorları Çalışma Laboratuarı’nın kuruluşuna öncülük eden Genel Müdürümüz İlhami Eksin otomotiv  sektöründeki dernekleşmenin sektöre yaptığı büyük katkıları yakinen biliyor. Benzer çalışmanın denizcilik sektöründe de yapılması gerekir. İlhami Bey’in bu yönde 2 yıl önce ortaya koyduğu çalışma ve fikirleri yeterince ilgi görmedi. Satış ve üretim rakamları belli olmadan sektörü ölçmeniz, yönetmeniz ve geliştirmeniz mümkün olmaz. DENTUR’un yapısı daha farklı hale getirilip, farklı çalışma grupları oluşturulup daha verimli çalışmalar yapılabilir. 
Deniz motorları ithalatçıları, tekne distribütörleri, tekne üreticileri gibi farklı sektörel çalışma gruplarının bir arada olması sağlıklı görünmüyor. Bir arada olsa bile bunların ayrı yapılar halinde olması gerekir. Bunlar tartışılabilir. Mevcut yapının bugünkü ortamdan çıkışı zorlaştırdığını görmek gerekiyor. Kısa ve orta vadede bu tablo çok ümit verici değil. Ancak geç kalınmış da değil, farklı yaklaşımların olması gerekir. 

İmalat sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Megayat sektöründe iyi çalışan, krize hazırlıklı firmalar sipariş almaya devam ediyor. Ama büyük yat pazarında sıkıntının birkaç yıl daha devam edeceğini, 2010 yılında küçük tekne pazarının bu yıla göre daha hareketli olacağını düşünüyorum. ÖTV ve KDV’deki indirim sürekli hale getirilirse sektör olarak gelecek yılı daha iyi geçireceğimizi düşünüyorum. 
 

R E K L A M

İlginizi çekebilir...

Honda Marine Dıştan Takma Deniz Motorlarında 5 Yıl Garanti

Honda Marine Türkiye, dıştan takmalı deniz motorlarında müşterilerine 5 yıl garanti sözü vererek, sektördeki en uzun garanti süresini sunuyor....
18 Mayıs 2024

D-Marin, Sürdürülebilir Marinalar için Yatırımlarına Devam Ediyor

D-Marin, karbon ayak izinin hesaplanması adına Ocean 2024 Konferansı'nın finansal ortağı oldu. Sürdürülebilir marinalar yaratmak adına yatırımlard...
15 Mayıs 2024

ERKE MARINE, Artı Boat Show Ankara'da

Çevre dostu içten ve dıştan takma elektrik motorlarını sergileyeceği fuara katılacak olan Erke Marine ziyaretçileri Artı Boat Show Ankara 2024'dek...
13 Mayıs 2024

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2024 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.