E-Dergi Oku 

Deniz Müzesi'nde Çevrimiçi Sunumlar Başlıyor

Deniz Müzesi'nde Çevrimiçi Sunumlar Başlıyor

19 Ocak 2021 | HABERLER114 kez okundu

Bodrum Deniz Müzesi’nde geleneksel denizcilikle ilgili konuların ele alınacağı çevrimiçi sunumlar başlıyor. Bodrum Deniz Müzesi gönüllülerinden Timuçin Binder’in başlattığı ve müzenin destekleyip, projenin çeşitli alanlarında iş birliği içinde olacağı Kayık 1934 projesiyle bağlantılı olarak her Cumartesi saat 14:00’de Geleneksel Denizciliği tanıtma amaçlı zoom sunumlarının düzenleneceği duyuruldu.

Moderatörlüğünü Bodrum Deniz Müzesi müdürü Selen Cambazoğlu’nun yapacağı sunumlar, 6 farklı konu başlığından oluşuyor. Her sunumun sonunda ise katılımcılara söz hakkı veriliyor.
Toplantıya katılmak için, katılımcıların öncelikle “Zoom” programını telefonlarına ya da bilgisayarlarına yüklemeleri gerekiyor. Sonrasında, https://us04web.zoom.us/j/7322984069?pwd=MGtXRFR5dXhRTHV0ZFI0WEExN3Npdz09 bağlantısına tıklayarak ve/ya da "Meeting ID: 732 298 4069, Passcode: 9vFsGf" bilgilerini girerek toplantı odasına katılım gerçekleşiyor.

Geleneksel Denizcilik ve Kayık1934 Sunumları Programı şöyle;
16 Ocak 2021, Cumartesi 14.00 En Geleneksel Kayık: Sakoleva Tırhandil
23 Ocak 2021, Cumartesi 14.00 Deneysel Denizcilik ve Yelken Arması Araştırmaları
30 Ocak 2021, Cumartesi 14.00 Kayık 1934 Projesinin Seyirleri: Geleneksel, Tarihsel ve Doğa Seyirleri
6 Şubat 2021, Cumartesi 14.00 Doğal Denizcilik: İnsan ve Deniz
13 Şubat 2021, Cumartesi 14.00 İlk Mavi Yolculuklar
20 Şubat 2021, Cumartesi 14.00 Geleneksel Denizcilik Atölyeleri

Kayık 1934 projesi, Bodrum Deniz Müzesi gönüllülerinden Timuçin Binder’in, bir kısmını Bodrum Deniz Müzesi’yle işbirliğinde yürüteceği, geleneksel denizcilik çalışmaları, yelken ve denizcilik araştırmaları yapmayı, doğa ve denize duyarlılığı arttırmayı ve sürdürülebilir yaşama katkıda bulunmayı amaçlayan çok yönlü projesi. Projenin mottosu ise ‘Denizciliğin ihtiyacı olan kültürel dönüşümde senin de payın olsun”.

Projenin ilk hedefi, 1930’lar Bodrum’una ait bir iş yelkenlisini orijinal haliyle, yani motorsuz, sadece yelkenli olarak yapmak ve böylece bir anıt-kayık yaratmak. 11.5 metrelik bu yelkenli iş kayığı aynı zamanda çalışacak, geleneksel denizcilik ve yelken araştırmaları yapacak, geçmiş denizciliği tanıtacak, bu amaçla etkinlikler ve seyirler düzenleyecek. Araştırma sonuçlarını kitaplar ve belgesellere dönüştürerek Ege’nin denizcilik araştırmalarına katkıda bulunacak.

Nihai hedef ise, baskı ve saldırı altında bulunan ve son yıllarda süratle bozulmakta olan deniz ve doğamıza, bir bakıma gezegenimize duyarlılığı arttırıcı çalışmalarda bulunmak, insan-doğa ilişkisini sorgulamak, yeniden tanımlamak ve daha sürdürülebilir bir yaşam üzerine kafa yormak, bu amaçla etkinlikler, seyirler ve liman ziyaretlerinde bulunmak.


 


İlginizi çekebilir...

Bilgin Özkaynak Hak'kın Rahmetine Kavuştu

Marmaris'te sahibi olduğu marina ve Sapanca Kurköy'de cami ve okul gibi hayırlarla tanınan iş insanı Bilgin Özkaynak vefat etti....
4 Ocak 2021

9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Sonuçlandı

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nin her yıl organize ettiği ve artık gelenekselleşen ''9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışmas...
25 Aralık 2020

Bilgin Yachts'ın 80 metrelik Tatiana'sı Yüksek Beğeni Alıyor

2020'nin başlarında denize indirilen, Unique Yacht Design ve H2 Yacht ile birlikte Bilgin Yachts tarafından şimdiye kadar yapılmış en büyük yat ol...
25 Aralık 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.