E-Dergi Oku 

Leroy-Somer Paralel Hibrit Tahrik Sistemi

Leroy-Somer Paralel Hibrit Tahrik Sistemi

24 Şubat 2017 | ÜRÜN
58. Sayı (Eylül-Ekim 2016)

Leroy-Somer elektrikli tahrik sistemi, sıfır emisyon üretiyor ve son derece kullanıcı dostu. Kullanan araçlar sessiz çalışıyor, çok daha düşük seviyelerde titreşime maruz kalıyor ve kullanımı kolaylaşıyor...
Leroy-Somer elektrikli tahrik sistemi, sıfır emisyon üretiyor ve son derece kullanıcı dostu. Kullanan araçlar sessiz çalışıyor, çok daha düşük seviyelerde titreşime maruz kalıyor ve kullanımı kolaylaşıyor...

Leroy-Somer and Control Techniques, uzun yıllardır deniz uygulamalarının tedarikçiliğini yapıyor. Şimdi de Mayday Electronics ile birlikte, hibrit teknolojisinin en modern türünü yansıtan yüksek performanslı tahrik sistemi üretiyor. Bu sistem, Construction Naval Bordeaux (Bénéteau Grubu) ticari markası olan CNB PRO ve müşterisi NAVE VA için geliştirilmiş.
CNB PRO’nin yolcu taşıma gemileri alanındaki teknik bilgisine ve Bureau Mauric gemi inşaat mühendislerinin uzmanlığına güvenen Korsikalı tekne tunu şirketi NAVE VA kısa bir süre önce yeni model bir CNB PRO 20 Hybrid aldı. Korunan alanlara geziler organize edilmesinde uzmanlaşan NAVE VA, bu çözümü bir seçenek olarak değil, aksine bir çevresel görev olarak görüyor.
Gemi düşük hız modunda limanda veya korunan alanlarda manevra amacıyla elektrik gücüne geçiş yapıyor. Bu hibrit gemiler için tahrik sistemini tasarlayan ve tedarik eden Mayday şirketinden Eric Brun, bunu “sessizliği inanılmaz” diyerek açıklıyor. Sistem 6 ila 8 knot hıza sahip ve bu oldukça yeterli.

Yatırım hemen geri dönüyor
Paralel hibrit, elektrik motorunun büyüklüğünün istenen uygulamaya uygun şekilde tasarlanabilmesiyle seri hibrit sistemden farklılaşıyor. NAVE VA’da ise 6 ila 8 knot düşük hız modu kullanılıyor. Dolayısıyla optimum verimlilik sağlanıyor: düşük hızda, elektrik motoru optimum işletim aralığında kullanılıyor. Ayrıca, kurulan tesisatın ağırlığı eşdeğer bir dayanıklılık için çok daha düşük. Diğer bir avantajdan bahsedersek, içten yanmalı motorlar elektrik modu etkinleştirildiğinde durdurulabiliyor. Bordeaux’da (Batı Fransa) bulunan ve Bénéteau Grubu altında faaliyet gösteren CNB PRO tersanesi, hibrit tahrik sistemlerinin önemli bir avantajını tespit etti. CNB PRO’dan Pierre Lompech bunu şöyle açıklıyor: “Dizel motorlar, düşük hızlarda optimum verimlilikte çalışmıyor. Verimlilik seviyeleri düşüyor ve arıza yapmaya yatkın oluyorlar. Elektrikli tahrik sisteminin kullanılması için dizel motorun kapatılabilmesi, motorun korunmasını sağlıyor. Dolayısıyla, uygulamalara bağlı olarak kullanım ömrü iki katına çıkarılabiliyor.”
NAVE VA gemisi açısından bu motorun sadece 8 yıl yerine artık 16 yıl sonra değiştirileceği anlamına geliyor. Gerçek anlamda, iki dizel motorun değiştirilmesi, elektrikli tahrik sisteminin fiyatına eşit bir bütçeye karşılık geliyor. Pierre Lompech şunları ekliyor: “Limanda manevra yapma, yanaşma ve düşük hızda seyahat için içten yanmalı sistem yerine elektrikli tahrik sisteminin kullanılması, içten yanmalı motorların en düşük seviyede verimli olduğu aşamalarda kullanıldığı süreyi azaltıyor. Bu işletim durumlarında, yakıt ve bakım maliyetleri önemli ölçüde azaltılabiliyor. Her bir dizel motor için saatte 70 litre yakıt tasarrufu yapılabiliyor ve bu da toplamda saatte 140 litre ediyor. Elektrikli tahrik sisteminin tüm maliyetleri (akü takımının kapasitesine göre yaklaşık 350 ila 400 bin Euro) ve müşterimize özel olarak dönemsel kullanımı dikkate alındığında, müşteri bu ekstra maliyeti dört sezondan daha az bir sürede ortadan kaldırabilmeyi ve aynı zamanda dizel motorların bakım sürelerini uzatırken kullanım ömürlerini arttırmayı amaçlıyor”.
Elektrikli tahrik sistemi ayrıca yolcu gemileri için gerekli olan bir yedek sistem sunuyor.

Gelişmesi beklenen bir teknoloji
Pierre Lompech açıklamalarını şöyle sonlandırıyor: “Mevzuat değişiyor. Elektrik motoru, artan sayıda uygulama için zorunlu hale geliyor ve bu sadece doğal koruma alanları ile sınırlı değil. Biz özellikle 30 metreden küçük teknelere ideal olarak uygun olan paralel hibrit sistem olmak üzere bir hibrit sistem üretiyoruz. Bu sistem düzenli feribot seferleri, iki liman arasındaki bağlantılar ve nehir üzerinde veya eğlence amaçlı seferler için de kullanılabilir.”
NAVE VA’ya tedarik edilen yolcu gemisinde, geminin dizel modunda iken 20 knot hıza ulaşmasını sağlayan iki tane 800 hp motor bulunuyor. Elektrik modunda 8 knot azami hıza ve 6 knot hızdayken 6-8 saat dayanıklılığa ulaşabiliyor. Yeniden şarj etmek en fazla 6 saat sürüyor ve rıhtım yanındaki üç fazlı bir kaynak veya gemideki elektrik jeneratörünü kullanıyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan Eric Brun ise şunları paylaşıyor: “Elektrikli tahrik sisteminin fiyatı gelecekte daha da düşebilir. Aküler çok yer kaplıyor ve hala oldukça pahalı, Watt-saat başına yaklaşık 1 Euro. Kurulu elektrik kapasitesi 125 kWh olduğundan, aküler tahrik sisteminin maliyetinin neredeyse yarısına tekabül ediyor. Kalanını da mekanik tahrik sistemi, iki tane motor ve değişken hızlardaki şanzıman üniteleri oluşturuyor. Deniz koşullarına uygunluğu sağlamak oldukça mümkün. Motorlar ve değişken hızlı sürücüler kuru bir havuzda kurulu, bağlantı malzemeleri paslanmaz çelikten yapılma ve genellikle sadece minimum düzeyde çevresel uyarlama yapılması gerekiyor, örneğin boya kaplama eklemek gibi… Sistemin avantajlarına rağmen, özellikle Fransa’da olmak üzere kullanımda olan paralel hibrit sistem sayısı hala oldukça az. Yolcu teknesinin yanı sıra, ‘süper yatlar’ için eğlence gemisi alanında ve askeri uygulamalar konusunda projelerimiz var.”

Leroy-Somer and Control Techniques, deniz dünyası için tasarlanmış tahrik çözümlerinde uzman
 “Yüksek çıkış gücü ve sıra dışı kompakt tasarımından dolayı Dyneo ailesinden LSRPM serisi sabit mıknatıslı 750 - 3000 rpm senkron motor seçtik. Daha kompakt motorlar bulduk, ancak onlarda ayrı soğuma sistemleri kullanılıyordu ve makine dairesindeki sınırlı alanda kurulumu zorlaştırıyordu. Dahası, Leroy-Somer özellikle çevresel kısıtlamalara uygun alüminyum kasa tedarik ederek motoru denizde kullanıma uygun hale getirmeyi teklif etti” diye ekliyor Eric Brun ve sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Leroy-Somer and Control Techniques ürünlerinin güvenilirliği de bir avantaj. Bir Mayday tahrik sisteminde Leroy-Somer motorlarıyla donatılmış ilk gemi, 2012’nin Nisan ayından beri kesintisiz bir şekilde çalışıyor. Bu gemi, herhangi bir sorun yaşamadan 2000’in üzerinde deniz seyahati yapan ICARD Maritime operatörü ile tasarlanan, Marsilya’daki Hélios. Aslında, deniz uygulamalarından ziyade imalat endüstrisinde denenen ve test edilen endüstriyel motorları seçiyorduk. Bu motorlar günde sadece birkaç saat kullanılıyor, oysaki bazı fabrikalarda günde 24 saat çalıştırılıyorlar.”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Leroy-Somer Deniz Piyasası İş Geliştirme Müdürü Mathieu Hérieau ise şunları söylüyor:  “Deniz piyasası bizim için öncelikli bir pazar haline geldi. Çok sınırlı bir alanda azami miktarda güç yoğunlaşması gerekiyor ve ürünlerimiz bunu yüksek düzeyde verimlilik ve kompakt tasarımları ile gerçekleştirebiliyor.”
Sunulan kalıcı mıknatıslı değişken hızlı senkron motor tahrikleri Dyneo ailesinin bir parçası. Bu ürünler, Leroy-Somer LSRPM motorları ve Control Techniques’in yeni nesil Unidrive M sürücüleri içeriyor. LSRPM motorları, patentli Leroy-Somer teknolojisini kullanıyor ve bu kapsamda mıknatıslı rotor, yenilikçi tasarımı sayesinde motorun tüm hız aralığı boyunca endüstride gerekenden çok daha yüksek seviyede, önemli ölçüde verimlilik sağlıyor.
Bu teknoloji ayrıca, asenkron teknolojisi ile karşılaştırıldığında motorun boyutunu ve ağırlığını da önemli oranda azaltıyor. Control Techniques Unidrive M evrensel hız kontrol sürücüleri serisi, optimum düzeyde güç tüketimi, güvenilirlik ve esneklik sunuyor. Bu sayede, toplam kurulum ve işletim maliyeti ciddi ölçüde azaltılabiliyor.

Leroy-Somer & Control Techniques / Mayday Electronics tahrik çözümünün güçlü yönleri:
-     Artan rahatlık: sessiz, sıfır yakıt kokusu veya CO2 emisyonu.
-     İşletim avantajları: azaltılmış yakıt tüketimi, daha az bakım, hızlı yatırım getirisi, tahrik sistemi kullanım ömrünün uzatılması.
-     Optimum boyut, ağırlık ve yakıt tüketimi ile tahrik sistemlerini kullanılarak oluşturulan bir teknoloji.

 


İlginizi çekebilir...

Vizyon Sound Panel Temp Coat 101

VSP, BS1088 ile uyumlu, hafif iç kalite sert ahşaptan iki dış tabakadan yapılmış, iç kısmı nemli bir visko elastik tabaka içeren, çok katmanlı, sönüml...
1 Nisan 2020

Derin 38 (11.50) Gezi Katamaranı

Derin 11.50 bir ailenin açık denizde uzun süreli seyahat etmesine veya devamlı yaşamasına yönelik tasarlanmıştır....
31 Mart 2020

Yiğit Akü'den Marine Gel VRLA Derin Deşarj Aküleri

Yiğit Akü; Marine Gel VRLA Derin Deşarj Aküleri 12V 200 ve 235 ah ile atakta. Yiğit Akü, marin, gemi, yat, tekne ve deniz araçları için özel geliştird...
20 Ocak 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.