E-Dergi Oku 

4 Yıllık Marina Kirası, Tekne Fiyatına Bedel

4 Yıllık Marina Kirası, Tekne Fiyatına Bedel

28 Nisan 2014 | KONUK YAZAR
43. Sayı (Mart-Nisan 2014)

Serdar Bapoğlu www.turksail.com
Serdar Bapoğlu
www.turksail.comAmatör denizcilerin “marina derdi” yıllardır sona ermedi, görüldüğü kadarıyla “erecek” gibi de görünmüyor.
Bu dertlerden biri “yer”, diğeri “fiyat”.
Şaka değil, uygulanan fiyat politikası ile 4 yılda teknenizin neredeyse değeri kadar bir tutarı “marina kirası” olarak ödemek zorundasınız. 
Peki bu durum yabancı ülkelerde de böyle mi? Alakası yok!
Avrupa’daki marinalar hakkında az çok bilgi sahibiyiz, o nedenle bu kez ABD’deki, özellikle de America’s Cup’a ev sahibi olan San Fransisco Körfezi’ne bir göz atalım dedik.
Körfez’de irili ufaklı tam 134 marina ve yat kulübü bulunuyor. Evet yanlış anlamadınız, tam 134 bağlama yeri…
Sayıya Körfez’in güneyindeki villa sitelerinin önlerindeki “özel park alanlarını” katmadık ama yat kulüplerini dahil ettik. Zira hepsinin önünde limanları ve tekne bağlayacak “slip”ler mevcut. 
Hem küçük, hem de büyük teknelerin bağlandığı “U” şeklindeki slipler San Fransisco Körfezi’nde son derece yaygın. Giriş-çıkışlarda yandaki tekneye yaslanma sorununu ortadan kaldırdığı gibi, manevra sırasında palamar desteği almanıza da gerek bırakmıyor.
Tümünde, pontonlara girişler anahtarları tekne sahiplerinde olan kilitli kapılardan yapılıyor. 

“Tek Tip” Fiyat Uygulanmıyor
Şimdi gelelim fiyatlara…
14,5 metrelik bir yelkenli teknenin yıllık bağlama fiyatı ortalama 4-5 bin dolar arasında değişiyor. Aradaki farkı algılayabilmek için aynı boy bir teknenin 2013 yılında Kalamış-Fenerbahçe Yat Limanı’na 12 bin Euro (o günkü kur ile yaklaşık 35 bin TL) ödediğini belirtelim.
Üstelik fiyatlar “standart” değil… Marinada tercih ettiğiniz yere, teknenin boyuna, özelliğine göre değişiyor… 
Ancak eğer gece teknede kalmak ya da teknede yaşamak istiyorsanız bunun için ek bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kullandığınız elektrik ve su da ayrıca ücretlendiriliyor. Yani kullanmadığınız elektrik ya da suyun fiyatını ödemek zorunda değilsiniz.
Ömür Boyu Sahiplik de Söz Konusu
İsterseniz bağlama yerine (37 ft’lik tekne için) 10 ila 45 bin dolar arasında bir ödeme ile “ömür boyu” sahip olabiliyorsunuz. Bu durumda sadece yararlandığınız hizmetler ücretlendiriliyor. 
Daha çok tekneyi “ev” olarak (houseboat) kullanan kişiler tarafından tercih edilen bu alanlarda “sahiplik” söz konusu olduğu için, bir başkasına satılabilmesi de mümkün.

Hafta Sonları için Özel Tarife
Marinalar, hafta sonlarını yemek yemeye ya da çevredeki mağazalardan alışveriş etmeye teknelerle gelen ziyaretçiler için “indirimli özel fiyat” uyguluyor ve yer açıyor. San Fransisco Körfezi’ndeki marinalarda bizde olduğu gibi AVM’ler, Fitness Center’lar, barlar, diskotekler, Gurme restoranlar yok… Marinadan ya da yat kulüplerinden caddeye çıktıktan sonra dilediğiniz tercihi kullanabiliyorsunuz.

İstanbul’dan Kaçan Dostumuz Anlattı
Bu sonuçlara, sanal ortamda, San Fransisco marinalarının web sitelerini inceleyerek ulaşmadık. ABD’ye yerleşmeye karar veren eski bir dostumuzun, teknesini bağlamak için yaptığı araştırmadan yararlandık.
İleri yaşta denize ve yelkenciliğe heves eden Sedat Üreten, ilk olarak kendine ikinci el bir Pala 11,5 aldı. Ne var ki 2000 yılında yaşanan kriz sırasında Kalamış Marina’da bağlı duran teknesini 12 bin TL’ye sattı, bu paranın 4.500 TL’sini de bir yıllık kira bedelinin karşılığı olarak marinaya ödedi.
İki yıl önce kendine bir Delphia 47 alan Üreten, yaşamını ailesi ile birlikte ABD’de sürdürmeye karar verince, yine Kalamış’ta tuttuğu teknesini satışa çıkardı. Ancak 35 bin TL’lik marina kirasını ödemekten sakınmak için Delphia’sını kısmen daha ucuz olan Yalova’ya taşıdı.
Bir ara, “satmayayım, ABD’ye götüreyim” diye düşündü ve yaptığı fiyat araştırması ile gözlemlerinin bir bölümünü yukarda okuduğunuz satırlarla bizimle paylaştı.

Yeni Fiyatlar Ne Olacak?
Marina fiyatları “Euro” bazında işlem görüyor ve zamlar da yine “Euro” olarak yapılıyor. Kur farklarını dikkate aldığımızda, tekne sahipleri bu güne kadar olduğu gibi, yine “çifte-kazık” ile karşı karşıya kalacak.
 


İlginizi çekebilir...

DENTUR Başkanı Alpaslan Sirkecioğlu: "Vergi Ödeme Süresi Ertelenen Tüm Sektörler Arasında Maalesef Sektörümüz Yer Almamaktadır"

Tüm Dünyayı sarsan Covid-19 Virusü, maalesef ve kaçınılmaz olarak ülkemizi de etkisi altına almıştır....
31 Mart 2020

ESS İstanbul'da Retinamıza Takılanlar

Serdar Bapoğlu
www.turksail.com...
24 Ekim 2014

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.