E-Dergi Oku 

Lupa Yachts CR 29 Cruiser

Lupa Yachts CR 29 Cruiser

1 Mart 2017 | YAPIMCI
60. Sayı (Ocak-Şubat 2017)

Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı ve yat tasarımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aziz Göksel ile girişimci Ahmet Çağlar ortaklığıyla kurulan Lupa Yachts, ilk teknesi "Lupa Yachts CR 29 Cruiser"ı Boot Düsseldorf Fuarı'nda görücüye çıkardı...
Maltepe Üniversitesi Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı ve yat tasarımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aziz Göksel ile girişimci Ahmet Çağlar ortaklığıyla kurulan Lupa Yachts, ilk teknesi "Lupa Yachts CR 29 Cruiser"ı Boot Düsseldorf Fuarı'nda görücüye çıkardı...

Lupa Yachts, yat tasarımcısı ve Maltepe Üniversitesi’ndeki, dünyanın ilk gemi ve yat tasarımı lisans programının kurucu başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aziz Göksel ve serbest girişimci Ahmet Çağlar tarafından 2015 yılında kurulmuş bir firma.
Firma sahipleri, Türkiye’de rekabetçi ve kaliteli bir küçük tekne pazarının oluşamadığını ve bu durumun, yat endüstrisini krizlere ve tehlikelere açık hale getirdiğini; Türkiye yat endüstrisinin büyük tekne üretimine göre şekillendiğini ve kaliteli küçük tekne üretiminin ülkemizde yaygınlaşmadığını ifade ediyorlar. Mehmet Aziz Göksel ve Ahmet Çağlar’a göre yat sektöründe kalıcı olmak için, Türkiye’nin, dünya standardında küçük tekne markalarına sahip olması gerekiyor. “Bir pazarın ulusallığından ancak bu şekilde söz etmek mümkün olabilir” diyen ikili, “Türkiye; ham madde, tasarım gücü, iş gücü, Avrupa’ya coğrafi yakınlık gibi avantajlarını, gerçek bir endüstriye dönüştürmek adına artık cesur adımlar atmalı” düşüncesinden yola çıkarak, rekabet gücü yüksek bir küçük tekne markası yaratmaya ve üretime geçmeye karar verdiklerini söylüyorlar.
Özellikle “open cruiser” tipolojisine odaklanan Lupa Yachts, hali hazırda tasarımı tamamlanmış, üretime hazır CR 21, CR 29 ve CR 38 olmak üzere, üç modelle pazarda yer edinmeyi hedefliyor. Firma üretimini tamamladığı ilk teknesi olan CR 29 Cruiser’ı, Boot Düsseldorf Fuarı’nda ilk kez denizseverlerin beğenisine sundu. Tekne özellikle farklı tasarımı ve alışılmışın dışında fonksiyonel yenilikleriyle dikkat çekti.
Lupa Yachts tekneyi tanıtırken “Dünyanın En Yeni Open Cruiser’ı” ifadesini kullanıyor. Bu ifade, teknenin yeniliğinden ziyade, tasarımın yeniliğine ve öncülüğüne vurgu yapıyor. Tekneye dikkatlice bakılırsa, hiçbir muadilinde olmayan bazı mimari özellikler açıkça görünüyor. Teknenin baş üstünde iskele ve sancakta bulunan yürüme yolu (side walk) bir iki istisna dışında başka teknede bulunmuyor. Burada, baş bodoslamaya doğru, iki adet pencere bulunuyor ki, bu hiçbir muadilde yok. Bu pencereden, salon içindeyken, teknenin kıçına kadar, yürüme yolu görünüyor. Ayrıca, pupadan pruvaya giderken, bu bölümün yukarı doğru aykırı bir sert açıyla uzanması, dengeli fakat sıradışı bir algıya yol açıyor.
Teknenin baş bölümü, tıpkı bir kurt kafasına benziyor. Bu da, eşdeğer hiçbir teknede uygulanmamış, hem işlevsel hem de estetik bir yenilik. Bu kısım, geniş bir yüzey meydana getirdiği için, çapa buraya giriyor.
8.90 m boyundaki Lupa CR 29’un komuta mahali, tıpkı bir otomobil gibi, iskele tarafında bulunuyor. Bu da, gerçekten, hızlı otomobil tutkunlarını ve hiçbir deniz aracı kullanmamış tüketicileri etkileyen bir unsur. Bir open cruiser’ı kullanmak için iskele tarafı seçmek, belki 10 – 11 m’nin üzerinde akla gelmeyebilir. Ancak bu boyun altında bir tekne, özellikle CR 29 gibi, kesintisiz bir görüş açısına ve yüksek ergonomiye sahipse, bu ayırt edici bir zevke dönüşebilir. Tekne, tipolojiyi bilen, tanıyanlar için de ister istemez dikkat çekiyor.
CR 29’un kıç kamarasında hemen hemen hiçbir rakibinde bulunmayan çok önemli bir yerleşim avantajı var. Kıç kamaradaki iki kişilik geniş yatak, pupa – pruva ekseninde yerleştirilmiş. Bu da kullanıcılarına gerek tekne seyir halindeyken, gerekse demirli durumdayken çok daha konforlu bir dinlenme imkanı sunuyor. Diğer yandan, havuzluk güvertesi ideal yükseklikte ve birçok kot farkıyla, genişletilmiş, çeşitli heç ve lumbozlarla da aydınlatılmış ve havalandırılmış durumda.
Teknenin kıç tarafı, tıpkı bir otomobil gibi, titizlikle ve bütünlükle, karina üstyapıya aynı mimari dil içinde bağlanmış. Tekne kıç tarafından çok estetik görünüyor. Ayrıca, bu bütünlüğü bozmayan bir kaporta açılarak içeri girmeye geçit veriyor. Bu, kesinlikle hiçbir eşdeğer teknede bulunmuyor. CR 29, sıfır değerindeki bir denge ile 3600 kg ağırlığıyla 48 cm’de yüzüyor. Teknenin seyir testlerinde de gerçekten üstün değerler ortaya çıkmış. Henüz yeni çalışmış 380 HP Volvo Penta makineyle 40 knot hızı yakalamış.
CR 29, boş alanların işlevsel biçimde değerlendirildiği high-tech iç mekanında üst düzey ve tatminkar bir ekipman listesiyle, konforlu bir konaklama olanağı sağlıyor. Lüks ve boş mekandan ödün vermeyen havuzlukta, çeşitli atıştırmalıklar ve soğuk içecekler hazırlamak için, tam donanımlı bir wetbar ve çok işlevli, konforlu bir L oturma bölümü bulunuyor. En önemlisi, Lupa CR 29, standart donanımı içinde, rakiplerinin verdiği bütün ekipmanları veriyor. CR 29, keyifli hafta sonlarından çok daha fazlasına yanıt verebilecek bir open cruiser yat. 

CR29 Cruiser
Boy: 8,90 m
En: 2,85 m
Draft: 49 cm
Yakıt Tankı: 330 lt
Temiz Su Tankı: 180 lt
Pis Su Tankı: 70 lt
Klas: CE
Kamara Sayısı: 2
Yolcu Kapasitesi: 6
Seyir Hızı: 28 knots
Maksimum Hız: 40 knots
Tasarım: Türknotik

 


İlginizi çekebilir...

Mengi Yay

Tuzla Tersaneler Bölgesi Nuh Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren MENGİ YAY Tersanesi'nde üretilen 44 metre uzunluğundaki VIRTUS zarif ve dinamik di...
31 Mart 2020

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
17 Şubat 2019

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
20 Kasım 2018

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.