E-Dergi Oku 

Epoksi Esaslı Macun Sistemleri

Epoksi Esaslı Macun Sistemleri

28 Ağustos 2015 | ÜRÜN
51. Sayı (Temmuz-Ağustos 2015)

Caner Masmanacı Teknomarin Yacht Paints
Caner Masmanacı
Teknomarin Yacht Paints
Macun Uygulaması Sırasında Dikkat Edilecek Noktalar:
Epoksi esaslı macun sistemlerinin uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Öncelikle epoksi macunlar kesinlikle ham zemin üzerine uygulanmamalıdır. Macun uygulanacak zeminde mutlaka bir astar veya arakat ürün bulunmalıdır. Ayrıca macun uygulamasından önce zemini mutlaka zımpara yapmak gerekir. Kademe kademe yapılacak macun uygulamalarında da kat aralarında zemin zımparalanmalıdır. Teknomarin markalı ve diğer tüm kaliteli epoksi macunlar solvent içermediklerinden dolayı sadece zımpara yapılmış yüzeylere yapışabilirler. Macun uygulamasından sonra macunlu yüzey yine uygun bir arakat veya astar ile boyanmalıdır, korumasız bırakılmamalıdır. İçeriğindeki dolgular nedeniyle epoksi macunlar kuruduktan sonra mikro gözenekli bir yapı oluştururlar ve uygun bir arakat ile koruma altına alınmayan macunlu yüzeyler nem ve diğer kirlilikleri emme eğilimi gösterirler. Özellikle aşırı nemli ve yağışlı havalarda macun işlemi yapılırken, zımparadan sonra bir süre ortamı ısıtıp, zemini kurutup nemini atmak gerekir.

Epoksi macunlar, tüm diğer epoksi esaslı boya ve kaplamalar gibi kuruma-kürlenme aşamasında sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Özellikle 10 OC altındaki sıcaklıklarda macunun kuruması ve zımparaya gelme süresi çok uzar. İmkân var ise, özellikle kış koşullarında, epoksi macun uygulaması sırasında ve sonrasında uygulama yapılan ortamı en azından 25-30 OC sıcaklığa çıkararak macunun kuruma davranışını normale çekmek gerekir. Epoksi macunların son sertliğine ulaşması için 50 OC üzerindeki sıcaklıklara maruz kalmaları gerekir. Uygulama sonrasında gerçekleşecek tam kurumaya bağlı zemin oturmalarını minimuma indirmek adına imkân var ise epoksi macun uygulanmış zeminleri belirli bir süre 50-70 OC sıcaklıkta tutmak gerekir. Bu gibi sıcaklıklara maruz kalan epoksi macunlar tam kurumasını ve zemin oturmasını gerçekleştireceği için üzerlerine yapılacak boya işlemlerinden sonra gerçekleşecek zemin oturmaları göz ile fark edilmeyecek kadar minimumda kalacaktır.

Epoksi esaslı macunlar çift karışımlı ürünlerdir ve üründen en iyi performansı alabilmek için ürünün A ve B kısımlarının çok iyi ve belirtilen karışım oranında karıştırılması gerekir. Epoksi esaslı macunlarda genellikle A ve B kısımların renkleri ayırt edilir şekilde farklı tasarlanır. Kullanmadan önce A ve B kısımları karıştırıldıktan sonra renk tamamen homojen bir hal alıncaya kadar iyice karıştırmak gerekir. Karışım renginde farklı renkler ve renk ayrışımları gözleniyorsa renk homojen oluncaya kadar karıştırmaya devam edilmelidir. Epoksi macunların A ve B kısımlarının karışım oranlarını, ürün ambalajında belirtildiği gibi yapmak gerekir. Sertleştirici-B kısmın belirtilenden az veya fazla kullanılması, karışımın kurumamasına, yapışkan kalmasına yol açar. A ve B kısımları karıştırırken ihtiyaç olan miktar kadar karışım yapmaya özen gösterilmesi gereklidir. A ve B kısımları birbirine karıştıktan sonra macunun yapısına ve ortam sıcaklığına bağlı olarak karışım 20-60 dk. içerisinde donmaya başlar. Fazla yapılan karışımlar, kap ömrü dolduktan sonra kullanılamaz hale gelir.Uygulama yapılacak zemine hangi kalınlıkta macun çekilmesi gerektiği de genellikle uygulama aşamasında akla takılan sorulardandır. Buradaki en önemli nokta zeminin ihtiyaç duyduğu kadar macunun zemine uygulanmasıdır. Epoksi macunların ana amacı zemini düzeltmek olduğu için, aşırı bozuk zeminlerde zemini tekne formuna sokabilmek için çok kalın macun uygulamaları yapılması gerekebilir. Genel olarak, epoksi-elyaf uygulanmış yüzeylerde 4 mm ortalama macun kalınlığı; sac ve alüminyum yüzeylerde 10 mm ortalama macun kalınlığı normaldir. 10 mm ve üzeri macun uygulamalarında macun zemine 5 mm’lik katlar şeklinde kademeli olarak uygulanmalıdır. Zeminin aşırı bozuk olduğu yerlerde kademeli uygulama yaparak 5 cm kalınlığa kadar macun uygulanabilir ancak genel olarak 20 mm üzerindeki macun uygulamalarının çok sağlıklı olacağı söylenemez. Yine epoksi macun uygulamalarında kalın dolgular yapılıyorsa, zemin sıcaklığının 15 OC’den, düşük olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer düşük sıcaklıklarda kalın dolgular yapılırsa, çekilen macun katının iç kısmında kuruma sorunları olacaktır. Sac ve alüminyum teknelerde su altı kesimine epoksi macun uygulaması tavsiye edilmez. Bunun nedeni epoksi macunun su altı kesiminde oluşabilecek pas ve korozyonu gizlemesi, bu sorunlar başlangıç aşamasındayken tespitinin yapılmasını zorlaştırmasıdır. Sadece isteğe bağlı olarak kaynak yerlerine ve gövde ek yerlerine lokal aşırı bozuklukları düzeltme amaçlı macun uygulaması yapılabilir.

Kaliteli Epoksi Macunların Özellikleri:
Günümüzde yatlarda koyu renklerin daha fazla tercih edilmeye başlanması, üretilen yatların boylarındaki artış ve yatların gövde formlarında daha çok kıvrımlı hatların kullanılmaya başlanmasıyla macun seçimi daha da önem kazanmıştır. Kaliteli macun markaları ürünlerini günümüzün zorlu koşullarına göre adapte etmeye çalışmaktadırlar. Yine de dünyaca ünlü markaların ürünlerinin kullanıldığı büyük projelerde bile macunlarda çatlama-kırılma-çökme gibi problemler görülüp telafisi zor hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Aşırı kalın macun uygulamaları, yat zeminlerindeki aşırı esnemeler, hammadde kaynaklarındaki değişiklikler, proje süreçlerindeki hızlı üretim baskısı, hatta değişen iklim koşulları bu sorunların çokça ortaya çıkmasına yol açmıştır. Yat üreticileri de bu durumda macun sistemi için sürekli bir arayış içerisindedir ve ürünleri bu gibi sorunlar ortaya çıkarmamış, büyük referans projeler sunabilen ve macunları zorlu test şartlarını geçebilen markaların epoksi macun sistemlerine yönelmektedirler.Kaliteli epoksi macunlarda aranan özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Esnek yapı
2- Kolay uygulama
3- Kolay zımpara yapılabilme
4- Uzun kap ömrü
5- Hızlı kuruma ve hızlı zımparaya gelme
6- Kolay karışım oranı ve kolay karıştırılabilme
7- Düşük yoğunluk

Tabi, ticari olarak anlamlı bir ürün ortaya çıkabilmesi için bu özelliklerin yanına düşük üretim maliyetini de koymak gerekir. Macun markaları açısından görüleceği gibi bu şartların hepsini yüksek oranda sağlayabilmek çok zordur ve önemli bir bilgi birikimi ve tecrübe ile mümkün olabilir.

Global markalar arasında ALEXSEAL, macun üretim tesisine yaptığı büyük yatırım, Almanya’da üç tane üniversite ve Alman devleti ile beraber yaptığı ortak yat macun Ar-Ge çalışmalarıyla ön plana çıkmaktadır. ALEXSEAL 212 epoxy, şu anda global pazarda 100 metre üzerindeki yat inşalarında güvenle tercih edilen bir macun sistemidir. Yerli markalar arasında Teknomarin, epoxy macun sistemleri üzerine sürekli devam ettirdiği Ar-Ge çalışmaları, saha testleri ve bağımsız laboratuvar testleri ile günümüzün zorlu şartlarına en iyi şekilde cevap verebilen macun seçeneklerini müşterilerine sunabilmiştir.

Tavsiye Edilen Ürünler:
•    ALEXSEAL Super Fair 212 epoksi macun
•    Teknofiller Light epoksi macun
•    Teknomar 20/10 epoksi macun

 


İlginizi çekebilir...

Vizyon Sound Panel Temp Coat 101

VSP, BS1088 ile uyumlu, hafif iç kalite sert ahşaptan iki dış tabakadan yapılmış, iç kısmı nemli bir visko elastik tabaka içeren, çok katmanlı, sönüml...
1 Nisan 2020

Derin 38 (11.50) Gezi Katamaranı

Derin 11.50 bir ailenin açık denizde uzun süreli seyahat etmesine veya devamlı yaşamasına yönelik tasarlanmıştır....
31 Mart 2020

Yiğit Akü'den Marine Gel VRLA Derin Deşarj Aküleri

Yiğit Akü; Marine Gel VRLA Derin Deşarj Aküleri 12V 200 ve 235 ah ile atakta. Yiğit Akü, marin, gemi, yat, tekne ve deniz araçları için özel geliştird...
20 Ocak 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.