E-Dergi Oku 

Vetus plastik baş pervanelerle verimliliği artırıyor

Vetus plastik baş pervanelerle verimliliği artırıyor

30 Nisan 2010 | HABERLER
19. Sayı (Mart-Nisan 2010)

Baş pervanesinin verimliliğini sağlayan temel unsur, motorunun çıkış gücü (kW veya HP) değil, daha çok ürettiği itiş güçleri. Üretilmiş itiş gücü, elektrik motoruna, pervaneye (şekil, ebat ve devri) ve tünel içindeki güç kayıplarına bağlı.
Baş pervanesinin verimliliğini sağlayan temel unsur, motorunun çıkış gücü (kW veya HP) değil, daha çok ürettiği itiş güçleri. Üretilmiş itiş gücü, elektrik motoruna, pervaneye (şekil, ebat ve devri) ve tünel içindeki güç kayıplarına bağlı.

Baş pervanesinin verimliliğini sağlayan temel unsur, motorunun çıkış gücü (kW veya HP) değil, daha çok ürettiği itiş güçleri. Üretilmiş itiş gücü, elektrik motoruna, pervaneye (şekil, ebat ve devri) ve tünel içindeki güç kayıplarına bağlı. Marintek'in piyasaya sunduğu Vetus baş pervanelerinin itiş gücü, elektrik motorunun kW'ı başına 15 ile 22 kgf arasında değişiyor. Buna kıyasla piyasadaki diğer baş pervanelerinin itiş gücü kW (Kilowatt) başına 4 kgf (Kilogram Kuvvet) düzeylerinde kalıyor.


Pervane

Vetus, korozyondan etkilenmeyen plastik pervaneler kullanıyor. Plastik pervane çok hafif olduğu için fazla enerjiye ihtiyaç olmadan en kısa sürede maksimum itiş gücüne ulaşıyor. Pervaneler dizayn itibarıyla her iki tarafı da eşit şekilde güç üretiyor. Tünel içinde çalışacakları için kavitasyon, yani istenmeyen gürültüyü oluşturmayacak şekilde dizayn ediliyor.


Tünel 

Tünel çapı ne kadar küçülürse, teknenin sürati o kadar az etkileniyor. Küçük çaplı tüneller ebatlarından dolayı tekne karinasının daha ön tarafına monte edilmeye müsait olduklarından, tekneye uyguladıkları itici güçleri de o derece fazla oluyor. Vetus baş pervaneleri verimlilik ve sürat üzerindeki etkileşimi en uygun şekilde sağlıyor. Teknelerin inşa materyaline göre, çelik, GRP veya alüminyum tüneller kullanılıyor. 


Kuyruk kısmı

Vetus’un kuyruk kısımları verimliliklerini hidrodinamik, yani su rezistansının minimum olmasına, gürültü ve rezonansın azlığına borçlu. Tünelin içindeki serbest su akımını engelleyen, şekilsiz bir kuyruk kısmı, kavitasyon yani gürültü üretiyor. Bronzdan üretilen Vetus kuyruk kısımları elektrolizi önlemek için, üzerindeki veya ayrı bir yere monte edilebilen tutyalar tarafından korunuyor. Bu uygulama Vetus baş pervane sistemlerinde ekstra ücret talep edilmeden standart olarak yer alıyor. Kuyruk içindeki açılı dişliler normal dişlilerden çok daha az gürültü çıkarıyor. 


Motor, montaj

En yüksek verimlilik ve uzun ömür için Vetus, baş pervanelerine özel motorları seçiyor. Bilinen marş motorlarına nazaran bu motorlar daha uzun süre sorunsuz çalışma özelliklerine sahip. Vetus baş pervane motorları dikey veya yatay monte edilebiliyor. Motorun daima pervanenin üstünde monte edilmesine dikkat edilmesi gerekiyor.

‹tici gücü en üst seviyede tutabilmek için aküden veya akü kablolar›n›n iletkensizliğinden oluflan voltaj düflüklüklerine, tünel ve gövde bağlant›s›n›n uygun olup olmad›ğ›na, tünel ağ›zlar›n›n flekilsizliklerine ve tünel ağ›zlar›nda süzgeç olmas›na dikkat edilmesi gerekiyor. 


Kıç pervaneleri 

Baş tarafta kullanılan tüm pervaneler kıç tarafta da kullanılabiliyor. Kıçta kullanılan bow thrustlar manevra kabiliyetini artırıyor. Vetus pervanelerini piyasaya Marintek sunuyor. 


 


İlginizi çekebilir...

KOSDER Başkanı Kocabaş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını Kutladı

Hüseyin Kocabaş, 'Kabotaj Kanunu denizciliğimizin milli karakterinin inşasında büyük rol oynamıştır.'...
1 Temmuz 2020

Türk Loydu Başkanı Melikoğlu'nun Kabotaj Bayramı Mesajı

Cem Melikoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bir mesajla kutladı....
1 Temmuz 2020

TMMOB GMO Kabotaj Bayramı için Kutlama Mesajı Yayınladı

Kıyılarımız ve Limanlarımız Bizimdir!...
1 Temmuz 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.