E-Dergi Oku 

Unimarin yat bakım ürünleriyle fark yaratacak

Unimarin yat bakım ürünleriyle fark yaratacak

30 Nisan 2010 | HABERLER
19. Sayı (Mart-Nisan 2010)

Yerli bir üretici olan Unimarin yat bakımına yönelik ilk ürünü olan Unimarin zehirli boya sökücüyü piyasaya sundu. Kolay uygulanan ve zehirli boyayı kısa sürede çözen su bazlı ürün, fiyat avantajı da sunuyor. Unimarin piyasaya sunacağı üç yeni ürünün imalatına da bu yıl içinde başlamayı planlıyor.
Yerli bir üretici olan Unimarin yat bakımına yönelik ilk ürünü olan Unimarin zehirli boya sökücüyü piyasaya sundu. Kolay uygulanan ve zehirli boyayı kısa sürede çözen su bazlı ürün, fiyat avantajı da sunuyor. Unimarin piyasaya sunacağı üç yeni ürünün imalatına da bu yıl içinde başlamayı planlıyor.

İlkfer Grup şirketleri bünyesinde yer alan Unimarin, 3 yıl önce yat imalatı ve yat hizmetleri verme amacıyla kuruldu. Nordic tipinde 8 tekne yapan firma Hollanda ve İtalya’ya teknelerini ihraç etti. Krizle birlikte tekne yapım işini askıya alan Unimarin, yat bakım ürünlerinde yerli üretici açığını doldurmayı hedefliyor. Firma bu yıl genel temizlik ve sintine temizliğine yönelik ürünlerini piyasaya sunmayı amaçlıyor. 

İstanbul Ünivertesi Denizcilik Fakültesi Ulaştırma Mühendisliği bölümünde master yapan Unimarin Sorumlu Müdürü Buğra Emre Aşkın, Unimarin zehirli boya sökücünün buluş, geliştirme ve üretim süreçleriyle ilgili bilgilerini dergimizle paylaştı; firmanın yeni ürün ve hedefleriyle ilgili olarak şunları söyledi: 


Ürün nasıl ortaya çıktı?   

“Daha önce bizim şirketimizde Unimarin’de çalışan Uğur Kır ve Sami Uzunoğlu ile birlikte bu ürünü formüle ettik. Uğur Kır ürünün tüm aşamalarında bize destek oldu, birlikte özveriyle çalıştık. Şu anda dünyada hiç bulunmayan eşi ve benzeri olmayan bir ürün ortaya çıktı. Unimarin zehirli boya çözücü, yatlardaki zehirli boyayı çok kısa sürede tamamen ortadan kaldıran çevreye ve insana hiçbir zararı olmayan bir ürün. Sanayi ve Çevre Bakanlıklarından üretim için gerekli olan ISO ve ÇED (Çevre Etkileşim Belgesi) izinlerimizi aldık. Ürünün ihracatı için gerekli izinleri alacağız. Ürünümüz paketlendi, piyasaya dağıtılmaya hazır. Önümüzdeki üç ay içinde çekek işleri bir anda hızlanacak yatların zehirli uygulamaları yapılacak. Ürünümüz doğru bir zamanda piyasada olacak.” 


Piyasada benzer bir ürün yok mu? 

“Çok enteresan piyasada böyle bir ürün yok. Yurt dışına mailler attık. Ürünün performansını ve videosunu görmemelerine rağmen 192 cevap geldi. Kaptanlarla, uygulamacılarla konuştuk, zehirli söküm işinin 2–3 gün sürdüğünü söylediler. Zehirli boya sökümü çoğunlukla zımparayla yapılıyor. Tabii zımpara yapılırken alttaki jelkota da zarar verip orayı da inceltiyorlar. Sonuçta tekneyi jelkotlamak zorunda kalıyorlar. ‘Bizim ürünümüzle işi yarım günde yapacaksınız’ dediğimizde önce inanmadılar. Ürünümüz tanınmaya başladığı zaman çok ciddi satış rakamına ulaşacak, pazarda tek olduğu için kendine yeni bir pazar yaratacak.”

Ürün nasıl uygulanıyor?

“Biz sprey ile uygulayıp rulo ile tekneye biraz yedirilmesini öneriyoruz. Ürün uygulandığında zehirli boya ile reaksiyona giriyor. Zehirli boyanın içine işleyerek onu yüzeyden söküyor. Doğrudan rulo ile uygulama da yapılabilir. Tekne karaya çıktığı zaman üzerindeki deniz canlılarının basınçlı bir suyla veya başka yöntemlerle yüzeyden alınması gerekiyor. Çünkü zehirli boya deniz canlılarına, kekomazlara işlemiyor. Karinaya çözücü doğrudan uygulanıyor. Suyla reaksiyona giren ürünün kıvamı da çok iyi, akmıyor. Bordadaki poliüretan bazlı kürlü son kat boyalarına çözücü bulaşsa dahi son kata zarar vermiyor. Sadece zehirli boyayı çözüyor.”

 

Teknelerde uygulamalarınız oldu mu? 

“Ürünümüz toplam 74 teknede uygulandı. Tüm teknelerde başarılı sonuçlar alındı. Yaptığımız tekne uygulamalarından sonra çözücünün içindeki aktif maddeyi biraz daha artırdık. Ürünle ilgili deneme aşamalarımızı tamamladıktan sonra 26 metrelik iki teknede demo uygulaması yaptık. Kaptan dayanamadı, ruloyu kendi alıp gitti pervanede de uygulama yaptı. Uygulama süresi kullanılan alete göre değişiyor. Havalı bir tabanca ile uygulama çok daha hızlı yapılabilir. Zehirli boyanın kalınlığına göre uygulama tekrarlanabilir. Marinada zehirliyi sökmeden üzerine bir kaç kat jelkot atarak zehirli uygulamalarının yapıldığını gördük. Bunlar tekneye ekstra yükler yüklüyor. Teknenin hem emisyon değerleri yükseliyor, hem de yakıt sarfiyatı artıp seyir hızı düşüyor. Zehirli boya sökümünde tekne sahibinin haberi olmadan zımpara yapıyorlar. Tüm bunlar, üç-dört gün zehirli boya sökme işinden kaçmak için yapılıyor. Unimarin zehirli çözücü bu yanlışların önüne geçecek. Ürünümüz çok kolay uygulanıyor. Uygulamadan sonra yaklaşık 1-2 saat bekleniyor. Bir sünger sürülerek karinadan zehirlinin kalkıp kalkmadığı kontrol ediliyor. Zehirli çözünmeye başladığında karina suyla yıkanıyor. Zehirli boya karinadan akıp gidiyor. Ürünümüz su bazlı olduğu için uygulama yapan kişilere ve çevreye de zarar vermiyor.” 


Kullanıcılara nasıl ulaşacaksınız? 

“Büyük tedarikçilerle görüştük. Ürünümüzün bayiliğini alarak satmak istiyorlar. Biz de bölge bayilikleri aracılığıyla ürünü dağıtmayı planlıyoruz. Tabii acil olarak bu ürünleri raflara koyup, kullanıcılara ulaştırmak istiyoruz. İstanbul dağıtımı için bir firmayla anlaştık, üretimimizin yarısını bu firma aldı. İstanbul içinden bize gelen talepleri de dağıtımcımıza yönlendireceğiz. 5 ve 1 litrelik ambalajlarımız var. Teknelerin karina kısımları çok büyük olmadığı için 15–20 litrelik sökücü bir teknenin zehirli boyasını çözüyor.” 


Başka ürün hazırlıklarınız var mı? 

“Ürünlerimizi çeşitlendireceğiz. Yat bakımına ilişkin genel temizlik kimyasalları, sintine temizleyicisi, krom parlatıcı ve arı kovucu ürünlerine yönelik çalışmalarımız devam ediyor.  Özellikle charter tekneleri için arılar büyük bir sorun oluşturuyor. Arı kovucu ürün için formül araştırmamız devam ediyor. Yerli bir üretici olduğumuz için ürünlerimiz piyasaya fiyat avantajıyla çıkacak. Bu yıl ve gelecek yıl piyasada büyük bir atılım yapmayı hedefliyoruz.” 


Yat bakımına yönelik piyasada yerli ürünler var mı? 

“Piyasada araştırmalar yaptık, yerli ürünlere rastlamadık. İthal ürün piyasasında ise ekstra bir fiyat uygulaması var.  Piyasadaki ürünlere ve fiyatlara yönelik tecrübelerimiz oldu. Gemi ve yat sektörüne yönelik kalite ve üretim açısından aynı veya benzerlik gösteren ürünlerin fiyatları arasında büyük bir uçurum var. Yat sahipleri ve kaptanlar pahalı ürünleri almak zorunda kalıyorlar, çünkü alternatifleri yok. Biz alternatif ürünleri piyasaya sunacağız. Yat sahiplerini mağdur bırakmayacak kaliteli ürünlerin Türkiye’de yerli üreticiler tarafından üretileceğine inanıyoruz. Yat sahiplerinden de destek bekliyoruz. Çünkü yerli ürünlerin katma değeri Türkiye'de bu pazarın içinde kalıyor. Bu herkes için büyük avantaj.”


Hedefleriniz neler? 

“Unimarin’i güçlü bir marka haline getireceğiz. Ürünlerimiz sadece Türkiye pazarıyla sınırlı olmayacak. Zehirli çözücü ürünümüzü ihracat belgelerini alarak yurt dışına ihraç edeceğiz. Bir Türk ürünü yurt dışına çıkacağı için bu bizim için büyük bir gurur kaynağı olacak. Türk yat sahiplerinin Türkiyeli bir üreticiden ürün almasını önemsiyoruz. Sırada çıkaracağımız ürünler genel temizlik ve sintine temizliğine yönelik olacak. Ürünlerimizi en kısa zamanda piyasaya çıkaracağız.” 


 


İlginizi çekebilir...

KOSDER Başkanı Kocabaş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını Kutladı

Hüseyin Kocabaş, 'Kabotaj Kanunu denizciliğimizin milli karakterinin inşasında büyük rol oynamıştır.'...
1 Temmuz 2020

Türk Loydu Başkanı Melikoğlu'nun Kabotaj Bayramı Mesajı

Cem Melikoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bir mesajla kutladı....
1 Temmuz 2020

TMMOB GMO Kabotaj Bayramı için Kutlama Mesajı Yayınladı

Kıyılarımız ve Limanlarımız Bizimdir!...
1 Temmuz 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.