E-Dergi Oku 

Teos Marina tekneleri ağırlamaya hazırlanıyor

Teos Marina tekneleri ağırlamaya hazırlanıyor

30 Nisan 2010 | HABERLER
19. Sayı (Mart-Nisan 2010)

Yapımına Kolin İnşaat tarafından 2009 yılında başlanan Teos Marina’nın Mayıs ayında hizmete açılması planlanıyor. Marinada 440, çekek yerinde 80 tekne kapasiteli Teos Marina, Ege ve Akdeniz’de seyreden eden her tip ve boydaki tekneye hizmet vermeyi amaçlıyor.
Yapımına Kolin İnşaat tarafından 2009 yılında başlanan Teos Marina’nın Mayıs ayında hizmete açılması planlanıyor. Marinada 440, çekek yerinde 80 tekne kapasiteli Teos Marina, Ege ve Akdeniz’de seyreden eden her tip ve boydaki tekneye hizmet vermeyi amaçlıyor.

İzmir’e 50 kilometre uzaklıktaki Sığacık ilçesinde yer alan Teos, bölgedeki en eski yerleşim yeri. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal bir liman konumundaki bölgeyle aynı adı taşıyan Teos Marina’nın yapımına Kolin İnşaat tarafından 2009 yılında başlandı Yap-işlet-devret modeli ile 25 yıl için kiralanan ve 440 yatı aynı anda barındıracak olan marina,  bölgenin tarihi ve doğal yapısını bozmadan 6 milyon dolarlık yatırımla tamamlanacak. Marina üst yapısı tamamlandığında, bölgeye sağlayacağı istihdam ve turizm geliştirme kapasitesi ile dikkat çekici bir yatırım olma özelliği taşıyor. Mayıs ayında hizmet vermeyi planlayan Teos Marina Müdürü  Cüneyt Acar, 33 yıldır uzak yol kaptanlığı, liman yöneticiliği, profesyonel sanayi dalgıçlığı, güvenlikli yönetim ve kalite sistemleri uluslararası denetçiliği gibi denizle ilgili değişik görevlerde bulunmuş bir isim. Acar, dergimizin sorularını yanıtlayarak marinaya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: 


Marinanın kuruluşu ve işletmeci firma hakkında bilgi verir misiniz? 

Marinamız Kolin İnşaat firmasının bir kuruluşu olan Teos Marina tarafından işletiliyor.  Kolin İnşaat, Koloğlu ailesinin mühendis üyeleri tarafından 1977 yılında Elazığ’da kuruldu. 33 yıllık süre içerisinde, büyük çaplı inşaat projeleri üstlendi.  Kolin İnşaat farklı sektörlerde verdiği farklılaştırılmış hizmetlerle Türkiye’nin imarı sürecinde saygın ve güvenilir bir firma olarak tanınıyor.  Ulaştırma Bakanlığı, DLH’ın (Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü) mülkiyetinde olan marina alanın kullanımı yap-işlet-devret modeli ile 25 yıl için şirketimize verildi. Marinanın inşaatına 2009 yılının Mart ayında başladık.  Bu yıl Mayıs ayında inşaatı tamamlayarak marinamızı hizmete açmayı planlıyoruz. 


Marinadaki bağlama kapasiteniz nedir? 

Marinada bağlama kapasitemiz 440 tekne. Su derinliği minimum 3.5 metre, maksimum 6.5 metre. 28 metre tekne boyuna kadar bağlama yapabiliyoruz.


Güvenlik nasıl sağlanacak? 

Marinada hem teknelerin hem de müşterilerimizin güvenliğini sağlayacak tüm alt yapı hizmetleri yapılandırılıyor. Yat sahiplerine tahsis edilen alanların, halkın ziyaretine açık alanlardan fiziksel olarak ayırıyoruz. Güvenlik kontrol noktaları, güvenlik memurları ve kameralarla sağlanacak. Ayrıca yat sahiplerine verilecek kartlar, marinanın organizasyonuna destek olacak. 


Yangına karşı ne tür önlemleriniz var? 

Binaların hepsinde yangın ihbar sistemi mevcut. Herhangi bir yangın durumunda yangın yerine en kısa zamanda tespit edecek alt yapıya sahibiz. Sistemde mevcut detektörler yardımıyla yangın yeri tespit edilmesi planlandı. Ayrıca marina ve tekneler 24 saat gözleme kulesinde nöbet tutan gözcü tarafından izlenecek ve gerekli yangın ihbarları bu görevlimiz tarafından da yapılacak. Yangınla mücadele için sabit ve portatif sistemler tüm marina içerisinde iskeleler ve rıhtımlarda mevcut. İlave olarak deniz itfaiye aracı yangınlara müdahale için hazır bekleyecek, deniz suyu ve köpükle yangına mücadele edecek. Akaryakıt (dizel, benzin) ve yağlama hizmetleri bünyemizde bulunan Petrol Ofis bayi aracılığıyla yapılacak.


Çekek yerindeki kapasiteniz nedir? 

Çekek yerinde 80 adet tekne alacak kapasitemiz var. Çekek yeri havuz boyu 21 metre, eni 7.35 metre. Su derinliğimiz de 5 metre. Lift kapasitemiz 75 ton. Bu ebatlara ve lift kapasitemize uygun tekneleri kara park sahasına alacağız. 


Teknelere ne tür hizmetlere verilecek?  Bünyenizde hangi atölyeler var? 

Tüm hizmetler çekek alanımızda mevcut kiracımız olan taşeronlar ile yürütülecek. Hizmetlerimiz arasında motor, torna, kaynak, elektrik ve elektronik, döşeme, branda, yelken, ahşap işleri, boya, soğutma ve genel bakım işleri yer alıyor. Ayrıca marinadan yararlanacak olan teknelerde geçerli ve yeterli tam kasko ve üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortasının olması şartlarını arayacağız. 


Hedefleriniz nelerdir?

Genel olarak hedefimiz başta bulunduğumuz bölgenin ihtiyaçları olmak üzere Ege ve Akdeniz genelinde olabildiğince geniş bir yelpaze içinde seyir eden her tip ve boydaki tekneye hizmet vermek Marinamız Adnan Menderes Havaalanına ve İzmir Konak Meydanına 45 dakika mesafede. Doluluk oranımızın bir yıl içinde yüzde 85 ile 90 seviyelerine kadar çıkacağını tahmin ediyoruz.  Hizmete açıldıktan sonra da yeni yatırımlarımız kaçınılmaz olarak devam edecek. Bazı hizmetlerde ilkleri yapmayı planlıyoruz. 
 


İlginizi çekebilir...

KOSDER Başkanı Kocabaş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını Kutladı

Hüseyin Kocabaş, 'Kabotaj Kanunu denizciliğimizin milli karakterinin inşasında büyük rol oynamıştır.'...
1 Temmuz 2020

Türk Loydu Başkanı Melikoğlu'nun Kabotaj Bayramı Mesajı

Cem Melikoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bir mesajla kutladı....
1 Temmuz 2020

TMMOB GMO Kabotaj Bayramı için Kutlama Mesajı Yayınladı

Kıyılarımız ve Limanlarımız Bizimdir!...
1 Temmuz 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.