E-Dergi Oku 

11.8 metre çapında Deniz Evi’nde 205 metrekarelik ev konforu

11.8 metre çapında Deniz Evi’nde 205 metrekarelik ev konforu

30 Nisan 2010 | HABERLER
19. Sayı (Mart-Nisan 2010)

Bir Ar-Ge çalışması olarak başlayan ve Türkiye’de bir ilk olan Deniz Evi projesi tamamlandı. Silindirik yapıda, 7.60 metre çapındaki Deniz Evi, geniş bir kapalı yaşam alanı sunuyor. Zeren Denizcilik, 11.8 metre çapındaki ikinci modeli olan Deniz Restoran’ın çalışmalarını sürdürüyor.
Bir Ar-Ge çalışması olarak başlayan ve Türkiye’de bir ilk olan Deniz Evi projesi tamamlandı. Silindirik yapıda, 7.60 metre çapındaki Deniz Evi, geniş bir kapalı yaşam alanı sunuyor. Zeren Denizcilik, 11.8 metre çapındaki ikinci modeli olan Deniz Restoran’ın çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Ar-Ge çalışması olarak başlayan ve Türkiye’de bir ilk olan Deniz Evi projesi tamamlandı. Silindirik yapıda, 7.60 metre çapındaki Deniz Evi, geniş bir kapalı yaşam alanı sunuyor. Zeren Denizcilik, 11.8 metre çapındaki ikinci modeli olan Deniz Restoran’ın çalışmalarını sürdürüyor.


Makina Mühendisi Zeynel Parla tarafından 2006 yılında çalışmalarına başlanan Deniz Evi projesi, Türkiye’de başka bir örneğinin olmamasından dolayı bir  Ar-Ge çalışması olarak başladı. Zeren Denizcilik geçtiğimiz yıl projenin lisansını devir aldı.  Firma sahibi Behzat Cengiz ve  Gemi ‹nşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisi Harun Alkan koordinesinde bir mimar, iki dizayn mühendisi ve bir teknik elemanın görev aldığı ekip,  7.60 metre çapındaki  Deniz Evi’ni tamamlayarak  suya indirdi. 

Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığı “ilk” proje niteliğindeki Deniz Evi, bazı kurumlar tarafından destekleniyor. Zeren Denizcilik, Deniz Evi’nden sonra 11.8 metre çapındaki, 80 kişi kapasiteli Deniz Restoran’ın proje çalışmalarını sürdürüyor. 


Geniş yaşam alanı 

Deniz Evinin en önemli avantajı deniz üzerinde kapladığı alana göre geniş yaşam alanına sahip olması. Ortalama 20 metrelik bir yatın sahip olduğu 205 m2’lik yaşam alanını, 11.8 metre çapındaki bir Deniz Evi’nde bulmak mümkün. Bu nedenle tüm dünyada geniş yaşam mahalli sunan Deniz Evi’ne benzer projeler büyük ilgi ve talep görüyor. 

Deniz Evi’nde, 95 m2 kapalı ve 110 m2de açık alan bulunuyor. Dış yapısı ve su altındaki kısmı konik yapıda olan Deniz Evi’nde, yaşam alanları silindirik yapıda. Çocuk odası, yatak odası, salon, mutfak, oturma odası, 2 adet  tuvalet-banyo bulunan teknenin açık alanları çok amaçlı olarak kullanılabilecek büyüklükte.  Hem tekne, hem de ev olarak kullanabilecek Deniz Evi, uzun süreli konaklamalarda ev rahatlığını aratmıyor; ticari ve bilimsel uygulamalarda da yaygın olarak kullanılacak özellikler barındırıyor. Deniz üstünde uzun süre kalmayı gerektiren bilimsel çalışmalar ve dalış uygulamaları için ideal olan Deniz Evi, eğlence ve gezi amaçlı restoran hizmetleri için de uygun. 


Konik yapının avantajları 

Yüzer ve gezer yapıdaki Deniz Evini’n konik gövdeli yapısı deniz üzerinde az yer kaplıyor; bu da  teknenin  stabilitesini  artırıyor. Silindirik yapının tüm yüzeyleri denizden aynı oranda etkilendiği için “hacı yatmaz” şeklinde tasarım, teknenin batma riskini en aza indiriyor. 

Yurtdışında geliştirilen küresel, kübik ve üçgen gövdeli modellerden farklı olarak konik gövdeli yapı, deniz üzerinde çok daha dengeli ve yüksek hareket kabiliyetine sahip bir model niteliğinde.  Konik gövde, hareket için daha az güç kullanımı, dalgalara karşı daha dengeli yapı, kendi ekseni etrafında 360 derece dönme, dar açıda manevra kabiliyeti, benzerlerinden çok fazla yük taşıma kapasitesi ve kullanım kolaylığı gibi avantajlar sunuyor.

Deniz Evi’nin tabanına yerleştirilecek 300 mm çapında mercekli ve basınca dayanıklı camla, deniz dibinde görüş imkânı sağlanıyor. Ayrıca denizin derinliklerini incelemek için tekneye dürbün sistemi de kurulabiliyor; sıcak su temini ve elektrik ihtiyacı için güneş enerjisi kolektörlerinden yararlanma imkânı da bulunuyor. 


Zeren Denizcilik firma sahibi Behzat Cengiz:


“Projelerimizin en büyük artısı kullanım alanlarının çok büyük olması”

“15 yıldır Tuzla’da gemi ve tekne inşasında çalışan bir firmayız. 3 yıl önce patenti alınan Deniz Evi projesi, maddi imkansızlar nedeni bitirilememişti. Zeren Denizcilik olarak projeyi biz devir aldık, tamamlayarak suya indirdik. Projenin konik yapısı tekneye daha fazla mukavemet sağlıyor, dar açıda manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Tekne olduğu yerde 360 derecelik manevrayı çok kolay yapıyor. Yaptığımız seyir tecrübelerinde 35 kişiyle denize açıldık, her teknenin giremeyeceği kıyılara çok kolay girip, çıktık. Tamamen yerli tasarım ve işçilikle imal edilen havuz testinden başarıyla geçen projemize CE belgesi aldık.

 Projelerimizin en büyük artısı, kullanım alanlarının çok  büyük olması.  Deniz Evi  2 katlı, çap büyüdükçe kat sayısını artırmak mümkün. Türkiye’de bir ilk olan projenin araştırdığımız kadarıyla dünyada da başka bir eşi yok. Değişik ülkelerde farklı şekillerde tekneler var, ancak altyapının konik olduğu başka bir proje yok. Konik alt yapı suda gidişi çok kolaylaştırıyor. Dalgalı bir denizde seyir esnasında sarsıntıntıları çok az hissediyorsunuz. Deniz Evi’nin çelik yapıda olması, maliyet giderlerini biraz artıyor ama çeliğin sağlamlığı teknenin mukavemetini artırıyor.” 


Daha büyük ve küçük projeler yapabiliriz

“11,8 metre çapa sahip Restoran Evi projemiz, 205 metrekare yaşam alanı sunuyor. Projemizin havuz testlerinden  başarıyla geçeceğini düşünüyoruz. Talebe göre daha büyük ve küçük projeler yapabiliriz. 33 metre çapta otel yapmak mümkün. 33 metrelik bir Deniz Otel tasarımımızda toplam alan 3.483 metrekare. Bu proje tam bir otel olarak kullanılabilir. Konik yapıda stabilite hesapları oldukça iyi çıkıyor. 15 metre üstü projelerde alt yapı aynı kalmak üzere, üst yapıda bazı değişiklikler yapacağız. Kullanım amacına uygun olarak oda, salon ve üst yapı şekillerini değiştirebiliyoruz. Alt yapıda çelik malzemeyi korurken, üst yapıyı alüminyum olarak tasarlıyoruz. Çok güçlü bir finansal yapımız yok. Bu nedenle Restoran Evi çalışmamızı ve sonraki projeleri talep üstüne yapacağız. Deniz Evi’nin ortalama satış fiyatı 250 bin dolar seviyesinde, GPRS, oto pilot gibi elektronik sistemler bu fiyata dahil değil.”


 


İlginizi çekebilir...

KOSDER Başkanı Kocabaş, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını Kutladı

Hüseyin Kocabaş, 'Kabotaj Kanunu denizciliğimizin milli karakterinin inşasında büyük rol oynamıştır.'...
1 Temmuz 2020

Türk Loydu Başkanı Melikoğlu'nun Kabotaj Bayramı Mesajı

Cem Melikoğlu, Denizcilik ve Kabotaj Bayramını bir mesajla kutladı....
1 Temmuz 2020

TMMOB GMO Kabotaj Bayramı için Kutlama Mesajı Yayınladı

Kıyılarımız ve Limanlarımız Bizimdir!...
1 Temmuz 2020

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.