E-Dergi Oku 

CMB Yachts'tan CMB47 Serisi 'Liquid Sky'

CMB Yachts'tan CMB47 Serisi 'Liquid Sky'

1 Aralık 2017 | YAPIMCI
64. Sayı (Eylül-Ekim 2017)
1.312 kez okundu

CMB Yachts, Antalya'daki tesislerinde ürettiği CMB47 serisi Liquid Sky'ın Türkiye prömiyerini, Palmarina Bodrum'da yaptı...

CMB Yachts, CMB47 serisi “Liquid Sky”ın Türkiye prömiyerini, daha önce tamamlanan “Mystic” teknesi ile birlikte Palmarina Bodrum’da verdiği özel bir davetle gerçekleştirdi. Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran ve eşi Beril Başaran’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; iş, politika ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Dünyaca ünlü ve ödüllü tasarımcı Espen Øeino imzalı, kusursuz bir tasarım çizgisine sahip Liquid Sky, Mystic ile birlikte davette tüm deniz severlerin beğenisine sunuldu. Konukların etkinlik süresince yakından inceleme imkanı da bulduğu her iki teknenin iç mimarisi ise, zamansız tasarım çizgisiyle bilinen Beril Başaran - Artebel Design imzası taşıyor.

Liquid Sky’ın Türkiye prömiyerinde konuşan Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran, “Liquid Sky gibi kusursuz bir teknenin suya indirilmesi sonrasında, 47 metrelik mega yatın Türkiye prömiyerini bu davet ile gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Uzun yıllar deniz ve tekne sevgisini paylaştığımız değerli dostlarımızla burada bir arada olmak bize büyük mutluluk verdi. CMB Yachts olarak gelecek yıllarda da sektörde heyecan yaratacak projelerle büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Liquid Sky, dünya prömiyerini 1-5 Kasım arasındaki Fort Lauderdale Boat Show’da yapacak.

Tamamen kompozit teknolojisiyle üretildi

Ağustos ayında Antalya’da suya indirilen megayat, tamamen kompozit teknolojisi ile yüzde yüz yerli sermaye olan CMB Yachts tarafından üretildi. 490 groston hacme ve 8,85 metre genişliğe sahip tekne 1450 hp CAT C32 motorları ile 15 knot hıza ulaşıyor. Bir adet master, iki adet vip ve iki adet misafir süiti ile on konuğu ağırlayabilen ve RINA ve MCA tarafından sertifikalandırılan tekne, CMB Yachts’ın zamansız tasarım çizgisini yansıtıyor.

Artebel Design kurucusu, tasarımcı Beril Başaran’ın modern ve yalın dokunuşları ile şekillenen teknenin dekorasyonu; soft renkleri, organik dokuları ve zarif detayları lüks bir çizgide buluşturuyor. Modern formlar, doğal ışığa izin veren ve doğru renk kullanımları kadar; konfor, huzur ve fonksiyonu içinde barındıran tüm alanlar, tekne yaşamını en yalın haliyle kolaylaştıran ve zenginleştiren bir anlayışa sahip. Natürel yüzeyler ve soft renklerin dekorasyonun tümüne bir uyum halinde yayılımı Liquid Sky’ı başlı başına karakterize ediyor. Doğal taş ve ahşap objelerin, keten dokulu ürünlerle bir arada kullanımı ile demir, bronz, bakır gibi metal aksesuar ve aydınlatmalar, konsepti daha da güçlendiriyor.

CMB Yachts’ın 45 metre üzeri 3. teknesi olan Liquid Sky, firmanın 7. yeni inşa teknesi olarak denize indirildi. Yapımına 2015 yılında başlanan Liquid Sky’ın tamamlanması 2 yıl sürdü. CMB47 / Espen Oenio Serisi’nin tamamlanan ilk yatı olan Liquid Sky, GRP kompozit sistem yapım tekniği ile üretildi. CMB Yachts, yüzde 100 yerli işçi ve mühendislik ürünü olan teknelerinin donanımında da mümkün olduğunca yerli üreticilerle çalışmayı tercih ediyor.

Mutfak tasarım ve yerleşimi, Guest Cabin’de kullanılan ürünler, yatak dresuar, kapı derileri, duvar kumaş seçimleri, şömine, yemek masası, TV üniteleri, barlar ve kütüphanelerin yanı sıra tüm aydınlatma, mobilya tasarım ve üretimleri Artebel Design’a ait. Kumaş seçimlerinde Sunbrella gibi kalitesi deneyimlenen markaların kullanımına ağırlık verilmiş. Tüm halı yüzeyleri Step Halı’dan temin edilmiş. Irgat sisteminde, rakiplerinin üstünde bir kaliteye sahip Data markası ile çalışılan teknenin tüm dış mekan mobilyalarında ise Dedon ürünleri tercih edilmiş.

İddialı projeler devam edecek

CMB Yachts ve Liquid Sky ile ilgili bilgi veren CMB Yachts Tersane Müdürü ve Projeler Koordinatörü Cüneyt Okcu, şunları söyledi: “250 kişilik genç ve dinamik ekibimizle 10 bin metrekare üretim alanımızda, özellikle 40 metre üzeri megayatlar üreterek bu anlamda hem Türkiye’de hem de küresel pazarda yerimizi aldık. Üst segment üretici grubunda sektörün liderleri arasında yer alıyoruz. Özellikle kompozit megayat üretiminde kalite ve know-how’ımızla hem Türkiye hem de dünyada tanınan, algısı hedeflediğimizden çok daha hızlı güçlenen bir marka konumundayız. Belirlediğimiz stratejilerimiz doğrultusunda Liquid Sky gibi gelecek yıllarda da sektörde adından çokça söz ettirecek iddialı projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

“47 metrelik Mystic ve Orient Star’a baktığınız zaman, kullanım alanı olarak her ikisinin de benzersiz ve son derece başarılı tasarımlar olduğunu görürsünüz. 47 metre olmasına rağmen daha geniş hacimli kullanım alanına sahip Liquid Sky ise iki megayat arasındaki boşluğu tamamlıyor ve bu segmente bambaşka bir boyut kazandırıyor. Jakuzi, şelale ve barı ile flybridge, akıllıca konumlandırdığımız master kabin, fonksiyonel misafir alanları ve yine geniş dış mekanlar Liquid Sky’ın dikkat çeken özelliklerinden bazıları. Skylounge’ta iskele ve sancak taraflarında konumlandırdığımız balkonlar, iki açılır kapı ile birleşip geniş bir iç hacme kavuşuyor. Bu özelliğiyle büyük bir davet veya parti ortamı sağlanarak yeni bir kullanım şekli de yaratmış oluyoruz.”

CMB Yachts’ın üretimi devam eden ve detayları gizli tutulan CMB47 serisinin diğer iki projesinin ise 2018 yılında, prensip anlaşması imzalanan sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.


 


İlginizi çekebilir...

Mengi Yay

Tuzla Tersaneler Bölgesi Nuh Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren MENGİ YAY Tersanesi'nde üretilen 44 metre uzunluğundaki VIRTUS zarif ve dinamik di...
31 Mart 2020

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
17 Şubat 2019

Moonday Yachts

1956 yılından bu yana tekne üretimi yapan Moonday Yachts, 18 farklı tekne modelinin seri üretimini gerçekleştiriyor. Üretimin tamamını kendi bünyesind...
20 Kasım 2018

 

 • Çatı ve Cephe Sistemleri Dergisi
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.